Młodzi Socjaliści solidaryzują się z pielęgniarkami protestującymi przeciwko ustawie o działalności leczniczej umożliwiającej zatrudnianie pielęgniarek na umowy kontraktowe. Takie umowy to dbanie o interesy finansowe pracodawców i odbieranie elementarnych praw pracowniczych pielęgniarkom
Uważamy, że praca pielęgniarek w szpitalach powinna być uznana w ramach stosunku pracy, ponieważ jej charakter definiuje umowa o pracę - jest wykonywana pod nadzorem, w określonym miejscu i czasie. Zatrudnianie na umowy cywilnoprawne odbiera im możliwość korzystania z praw wynikających z kodeksu pracy i stwarza zagrożenie wykorzystywania tego faktu przez pracodawców. Praca pielęgniarek nie podlega wówczas limitom czasu pracy, co w przypadku niskich zarobków tej grupy zawodowej może doprowadzić do przepracowania, co z kolei obniży jakość opieki nad pacjentem i może zagrozić ich bezpieczeństwu.
Zwracamy uwagę również na inne niedogodności, jakie spotkają pielęgniarki zatrudnione w ramach kontraktów. Takie umowy nie zapewniają prawa do urlopu wypoczynkowego czy, co szczególnie ważne, do urlopu macierzyńskiego. Ponadto ciężarna pielęgniarka nie może korzystać z gwarancji prawnych związanych z rodzicielstwem wynikających z prawa pracy, więc pracodawca nie ma obowiązku przedłużać z nią umowy, ma także prawo zwolnić ją zgodnie z ustaleniami w umowie.
Szpital jest miejscem walki o ludzkie zdrowie i życie. W tym przypadku niegodne warunki pracy i nadmierna eksploatacja pracowników, panujące już niestety w wielu innych dziedzinach, wpływają także na pacjentów. Dlatego, w trosce o prawa pracownicze pielęgniarek oraz bezpieczeństwo pacjentów, nie godzimy się na takie praktyki.
W dziale publicystyka zamieszczamy wypowiedzi członków, sympatyków i zaproszonych do dyskusji z nami osób. Debata ma służyć wypracowaniu stanowisk Młodych Socjalistów i wymianie poglądów w ramach pluralistycznej dyskusji. Jednocześnie głoszone w tekstach tezy są poglądami prywatnymi autorów.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka