Na miano socjalisty z pewnością nie zasługuje osoba, która tylko deklaruje określone poglądy zbieżne z tym nurtem. Bycie socjalistą wiąże się z pewnymi postawami, które pokrótce chciałbym przedstawić. Sprawdzianem na to czy mamy faktycznie do czynienia z socjalistą jest zgodność słów i czynów.
Przede wszystkim socjalista kieruje się w swojej działalności społeczno-politycznej podstawami obowiązującego porządku prawnego - zmierzając jednak do wprowadzenia w nim pożądanych zmian - oraz założeniami ideowymi nurtu, który reprezentuje. To w konsekwencji musi się wiązać z przyjęciem na co dzień takich zasad postępowania jak: bezinteresowność, tolerancja, empatia, solidarność, równość, słowność, jawność, uczciwość, lojalność, rzetelność, odpowiedzialność oraz troski o dobro wspólne i dobre imię. Socjalistę cechuje ideowość i wierność wobec wyznawanych wartości, nie zaś - pragmatyzm i karierowiczostwo. Nie jest możliwe, aby socjalista dopuścił się dyskryminacji na tle rasowym, narodowościowym, światopoglądowym, wyznaniowym, wiekowym, zdrowotnym, seksualnym czy klasowym. Co więcej, jego obowiązkiem jest reagowanie na wszelkie akty nietolerancji. Postawa bierności jest mu obca. Można liczyć na jego pomoc - na miarę posiadanych możliwości - ludziom życiowo nieporadnym, chorym, biednym czy wykluczonym.
Wyznawanie socjalistycznych ideałów nie jest możliwe do pogodzenia z postawą wykorzystywania swojej pozycji społecznej czy przynależności organizacyjnej, w tym funkcji dla interesów czy korzyści własnych i osób bliskich. Dokonywanie przez socjalistę wyboru wszelkich władz czy organów przedstawicielskich, jak również pracowników jest pozbawione kumoterstwa i nepotyzmu. Socjalista szanując dobra wspólne, nie wykorzystuje ich dla osiągnięcia własnych korzyści i co istotne przedkłada dobro wspólne nad dobro osobiste w przypadku postawienia przed takim wyborem. Socjalista to człowiek honoru, a więc wykazujący m.in. zdolność do ujawnienia związku interesu osobistego z podejmowaną decyzją, postępujący w sposób jawny. To osoba, co do której możemy mieć pewność, że ze szczególną starannością wypełni powierzone zadania i funkcje.
Socjalista to osoba, po której zawsze możemy się spodziewać poszanowania godności innych osób, życzliwości wobec innych poglądów i traktowania każdego człowieka jako celu samego w sobie, nie zaś jako środka do jakichkolwiek celów. Oddzielanie i nie przenoszenie sporów ideowych na relacje prywatne, w tym współpracę, cechuje socjalistę. Uczestnicząc w dyskusjach szanuje on swoich oponentów, wykazuje się kulturą osobistą, nie obraża i stara się unikać zbędnych wulgaryzmów. Stara się prowadzić dyskusje w sposób merytoryczny, nie uwłaczając niczyjej godności i unikając zachowań czy wypowiedzi o charakterze dyskryminacyjnym. Nie rozpowszechnia oszczerstw i nie podaje celowo nieprawdziwych informacji.
Co bardzo istotne, po socjaliście nie należy się spodziewać rozwiązywania konfliktów na drodze przemocy czy naruszania granic wolności innych.
Dopiero reprezentując powyższe postawy można zasłużyć na miano socjalisty. Podpisanie się pod postulatami lewicy nie jest jeszcze żadnym sprawdzianem lewicowości. To kim ktoś faktycznie jest poznajemy zawsze w działaniu.
Damian Chodorek
(Młodzi Socjaliści)
W dziale publicystyka zamieszczamy wypowiedzi członków, sympatyków i zaproszonych do dyskusji z nami osób. Debata ma służyć wypracowaniu stanowisk Młodych Socjalistów i wymianie poglądów w ramach pluralistycznej dyskusji. Jednocześnie głoszone w tekstach tezy są poglądami prywatnymi autorów.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości