Michał Jaworski Michał Jaworski
122
BLOG

Strzał drzwiami według Biniendy.

Michał Jaworski Michał Jaworski Polityka Obserwuj notkę 4

Dowiedzieliśmy się, że po sześciu latach zmagań z równaniami Naviera-Stokesa Biniendzie (wspomaganemu przez Dinga) wyszło, że urwana końcówka skrzydła poleci 150 metrów a nie 12 .
Malo kto pamięta, że już w 2013 roku Binienda zamierzał nam powiedzieć, że on na I Konferencji Smołeńskiej to sobie tylko z nas  zażartował * . W każdym razie szczere chęci powiedzenia prawdy miał, tylko jakoś mu nie wychodziło.

Natomiast na temat przyczyny znalezienia się w ziemi drzwi 823 zwanymi też "2L" profesor z Akron  nie otarł się o prawdę.

W miejscu rozbicia się samolotów często w ziemi znajdują się różne fragmenty samolotu ale bardzo rzadko wzbudzają sensację. Ponieważ w Smoleńsku wzbudziły, NIAR poczynił rachunki dla wyjaśnienia sposobu w jaki znalazły się w ziemi i zawarł w konkluzji  "Based on the analysis performed in the door study [ 30 ] and shown in Figure 4.67, it required an average of 25,000 lbs to push the door into the soil once the soil was penetrated. From the analysis performed, the estimated force exerted by the aircraft is 69,209 lbs which exceeds the 25,000 lbs required. This indicates that it could be possible for the door to be driven into the ground due to the inertia loads and the interior cabinets transmitting high forces. A very detailed soil model would be required to have a more detailed analysis; however, the simulation shows that it is feasible for the door 823 to be embedded in the soil. "  Całość rozważań  czytelnik znajdzie na stronach 144 - 147 w raporcie NIAR. 

Analiza filmiku podkomisji pokazującego wstrzelenie drzwi w ziemię dostarcza informacji o tym, jaką skalę niewiedzy fizycznej prezentuje Binienda albo, za co ma swoich słuchaczy - niejednokrotnie z tytułami profesorskimi - jak na przykład Olejnik.

1. Drzwi dolatują do powierzchni ziemi rzeczywiście z prędkością około 125 m/s (czas  pokazywany jest w prawym rogu ekranu).

2. Siła hamująca wbijanie do ziemi jest stała - przyspieszenie nią wywołane da się policzyć z przebywanych przez drzwi odległości - i wynosi:
80,5kg * 9700m/s^2 ~= 781kN.  

3. Jest to wielkość zdecydowanie za duża w stosunku do podanej przez NIAR siły 111KN odpowiadającej ciężarowi 25000 lbs.

4. Jednocześni jest to wielkość zdecydowanie za mała w stosunku do początkowej wartości siły oporu hydrodynamicznego:
Ro * Cd * S * (V^2)/2 = 1422kg/m^3 * 0,8 * (0,095m * 1,95m) * (125m/s ^ 2) /2 ~= 1646kN.  
Tu trzeba zauważyć, że jest to mniej więcej ciężar połowy pociągu towarowego lub 300 słoni.  Opór hydrodynamiczny oczywiście szybko maleje, bo z kwadratem prędkości, ale nieprzypadkowo worków z piaskiem używa się jako osłon przed pociskami a do polowań podwodnych używa się kusz a nie broni strzeleckiej.

Podsumowując - filmik obrazujący wybuchowe wstrzelenie drzwi jest zaprzeczeniem fizyki i wszystko wskazuje, iż nie jest autorstwa NIAR. Ważne natomiast jest, że firmuje go Binienda.

________________________

* "Nawet dla kąta natarcia 14 stopni w sytuacji lotu poziomego powierzchnia nośna skrzydła nie jest uszkodzona ponieważ nie następuje kontakt pomiędzy dolną częścią drzewa a spodem skrzydła. Bezwładność zginanej końcówki dolnej części drzewa rozpędzonej do prędkości samolotu powoduje głębokie ugięcie pnia w czasie przelotu nad nim reszty skrzydła. Pień wraca do pozycji pionowej dopiero po odlocie samolotu." 

________________________

Poprzednio na temat drzwi pisałem pod niniejszym linkiem. Mój scenariusz nie odbiega od raportu NIAR.

Bardzo były fizyk teoretyk, do 1982 pracownik naukowy. Autor referatu na I Konferencji Smoleńskiej. Dzisiaj sam zdziwiony, skąd w tym temacie i miejscu się znalazł. Archiwalne notki: http://mjaworski50.blogspot.com/ Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności ale też podejrzany o przynależność do niedorżniętej watahy współpracowników gestapo.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Polityka