Mirosław Naleziński Mirosław Naleziński
814
BLOG

Środek geometryczny i populacyjny Polski

Mirosław Naleziński Mirosław Naleziński Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane (za 2020) dotyczące powierzchni Polski oraz mieszkańców naszego kraju. Podano powierzchnię wszystkich powiatów oraz miast na prawach powiatu (łącznie 380) i liczbę mieszkańców. Powierzchnie wszystkich obszarów administracyjnych wynoszą 31 270 525 hektarów (i jest to powierzchnia Polski, czyli 312 705 kilometrów kwadratowych), zaś wszystkie cząstkowe liczby mieszkańców składają się na ludność Polski (38 382 576 rodaków).

W internecie dostępny jest wykaz ponad 2300 polskich miejscowości, które mają podane szerokości i długości geograficzne. Ponieważ podano je w stopniach i minutach wskazane jest przeliczenie ich na stopnie w dziesiętnym zapisie. Należy z tej obszernej listy wyszukać 380 par współrzędnych wspomnianych obszarów administracyjnych. Jest także dostępny wykaz niemal 60 tysięcy polskich miejscowości z danymi z dokładnością do 4 miejsc po przecinku (nie trzeba już ich przeliczać) i zapewne wynik jeszcze bardziej zbliży się do ustalonego przez Instytut Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w Warszawie.

Pozostaje obliczenie sum iloczynów powierzchni i par współrzędnych oraz podzielenie obu sum przez powierzchnię Polski, dzięki czemu otrzymamy punkt na globie 52,09N i 19,39E. Jest to dobre oszacowanie rzeczywistości, zważywszy, że Wikipedia podaje dwa geometryczne środki Polski, czyli 52°06′52.21″N i 19°25′24.82″E oraz 52°11′27.95″N i 19°21′19.46″E. Wstawiając otrzymane współrzędne (kropki zamiast przecinków) internetowa strona sugeruje miejscowość Balków, która jest w odległości sześciu kilometrów (na północny zachód) od Piątku uznawanego za geometryczny środek Polski. Balków jest także wymieniany w Wikipedii jako spełniający wspomniane dwa dokładniejsze geometryczne środki Polski.

W podobny sposób można obliczyć środek populacji Polski: sumy iloczynów liczby mieszkańców obszarów administracyjnych i par współrzędnych dzieli się przez liczbę mieszkańców Polski, dzięki czemu otrzymuje się punkt na globie 51,74N i 19,28E, który na mapie jest miejscowością Przanowice k. Łodzi w odległości ok. 42 kilometrów (na południowy wschód) od Piątku.

Ponieważ GUS zamieścił także wykaz 16 województw z podanymi powierzchniami i liczbami mieszkańców, a w Wikipedii można znaleźć współrzędne geometrycznych środków województw, przeto, powtarzając obliczenia (jednak znacznie krótsze), można ustalić środek geometryczny Polski w punkcie 52,09N i 19,40E, czyli niemal identyczny, co uprzednio, a ileż obliczeń jednak mniej...

Na zakończenie, korzystając z wojewódzkich danych, można obliczyć środek populacji Polski. To punkt 51,74N i 19,35E. Porównując z poprzednimi danymi widać, że szerokości geograficzne są identyczne, jedynie długości geograficzne są nieco inne.


Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (12)

Inne tematy w dziale Technologie