Czy otrzymujecie porady językowe? Ja otrzymuję i czasami nie zgadzam się...
Oto moja odpowiedź -
Szanowni Państwo! Z zainteresowaniem przeczytałem zdania
*Jest to wyrażenie pospolite, a więc nie ma powodu, by pisać je wielkimi literami. Owszem, bywa ono też używane w roli nazwy własnej, dla oznaczenia ogółu publikacji udostępnionych w tym trybie, a wtedy wielka litera ma uzasadnienie*.
Wobec powyższego nie bardzo rozumiem pisowni obecnie obowiązującej - *województwo pomorskie*, *obwód kaliningradzki* oraz *mur berliński*. Nie rozumiem, dlaczego niewielkie pasemko górskie (ponadto - "okolica turystyczno-wypoczynkowa") piszemy od wielkich liter (np. *Las Wiedeński*), zaś wielki obszar o nazwie wskazującej na nazwę własną, od małych liter? Pod Warszawą można pewnie kilka obszarów leśnych nazwać "Las Podwarszawski" i każda z nich byłaby pisana od wielkich liter.
Każde województwo jest w swej nazwie jedynym podmiotem. Nie ma paru województw o tej samej nazwie. W każdym mamy setki tysięcy (co najmniej) obywateli. Każde ma władze, flagę oraz umocowanie prawne. Wiele jest większych od niejednego państwa. Czym (językowo) różni się *województwo śląskie* od *Wybrzeże Kości Słoniowej*? Bo pierwsze jest nazwą obszaru niebędącego państwem, zaś drugie przeciwnie?
Obwód kaliningradzki jest całkowicie niezależnym terytorium od innych państw (nie licząc Rosji, do której należy). Jak Alaska do USA. Gdybyśmy nazwy stanów pisali w postaci *stan alaskański, stan nowojorski, stan arizoński*, to od jakich liter? A gdyby *obwód kaliningradzki* ogłosił niepodległość lub choćby wstępną separację, ale nie zmieniłby nazwy? Miałby prezydenta, flagę, walutę, armię itp. itd.? Zmienilibyśmy wielkość liter?
Gdybyśmy nie uznali Tajwanu, to moglibyśmy wprowadzić nazwę *obwód tajwański*? Zatem - nazwy województw i obwodów powinny być pisane od wielkich liter.
Oczywiście, że *mur berliński* (a właściwie *berliński mur*, jeśli mamy na myśli jakąś dowolną ścianę w Berlinie; podobnie *poznański, warszawski, gdański mur*, także w znaczeniu szczególnego wzoru, opusu, mozajki, układu cegieł lub kamieni). Ale *Mur Berliński*, jeśli chodzi o "polityczną słynną ścianę-granicę! Podobnie *Mur Chiński*, wszak *Wał Pomorski*.
Nazwy własne powinny być pisane wg wzoru *Morze Bałtyckie, morze Bałtyk*, zatem *gmina (powiat) Cedynia, Gmina Cedyńska - Powiat Cedyński*. Gdyby powołać się literalnie na zacytowane na wstępie zdania, to powinnismy pisać *Woj. Warmińsko-Mazurskie*, bowiem nie jest to wyrażenie pospolite (pierwsze zdanie), zaś zawsze występuje w znaczeniu nazwy własnej (drugie zdanie). Kiedy poloniści dojrzeją do traktowania swoich wypowiedzi "na poważnie"? To jakby kapłan nawoływał do walki z napojami wyskokowymi (że to grzech) a sam (po mszy) wyskakiwałby na kielicha... Nie róbmy z gęby cholewy!
*Mozajka* nie *mozaika*, ale to całkiem inna sprawa...
*Internet* jednak od małej litery powinien być opisan...
Pozdrawiam Mirosław Naleziński
Wikipedia - *Las Wiedeński (niem. Wienerwald) - niewielkie pasmo górskie w pobliżu Wiednia (Austria). Najwyższy szczyt Lasu Wiedeńskiego to Schöpfl (893 m n.p.m.). Jest to okolica turystyczno-wypoczynkowa dla mieszkańców Wiednia. Zbocza Lasu Wiedeńskiego porastają lasy bukowe i dębowe. Znajduje się tam rezerwat przyrody.*
A oto porada -
Poradnia Językowa PWN, 02.02.2008 open access Szanowni Państwo! Czy Open Access zawsze i bezwzględnie piszemy wielkimi literami? Wyrażenie to oznacza możliwość bezpłatnego korzystania z pewnej liczby publikacji dostępnych w Internecie (przy czym odbywa się to z poszanowaniem praw autorskich).
Jest to wyrażenie pospolite, a więc nie ma powodu, by pisać je wielkimi literami. Owszem, bywa ono też używane w roli nazwy własnej, dla oznaczenia ogółu publikacji udostępnionych w tym trybie, a wtedy wielka litera ma uzasadnienie. Zwykle jednak wielką literą piszemy je w rozbudowanych nazwach własnych, np. Budapest Open Access Initiative, co oczywiste. W razie wątpliwości zapis małymi literami najlepiej uznać za podstawowy.
- Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
[moje pogrubienie] - MN
przyjazny wobec wszystkich sympatycznych ludzi, krytyczny wobec wielu zjawisk
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka