Mirnal Mirnal
344
BLOG

Kolejne antynoble rozdane

Mirnal Mirnal Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Amerykański bilion, to tylko miliard u nas. Nasz teleturniej "Miliard w rozumie" w niektórych państwach miałby nazwę "Bilion w rozumie"...

Kilkanaście dni temu przyznano po raz 21. „konkurencyjne” (wobec nobli) antynoble (to w pisowni potocznej, natomiast oficjalna pisownia to raczej Anty-Nobel).

Wg organizatorów, nagrodzone pomysły "najpierw skłaniają do śmiechu, a później do zastanowienia". Tegorocznymi bohaterami (poza zabawnymi naukowcami) były nietoperze i wieloryby, zaś spoza świata zwierząt – przeklinanie łagodzące ból oraz kolejka górska łagodząca astmę.

Każdy z laureatów oprócz statuetki, przedstawiającej w tym roku laboratoryjną fiolkę i szalkę Petriego na deseczce, otrzymał nagrodę finansową - banknot o nominale 10 bilionów dolarów Zimbabwe.

Większość z nas zapewne nie wie, co to jest ta szalka. Wg Wikipedii: Szalka Petriego - zwana też „płytką Petriego” to prosty sprzęt laboratoryjny o kształcie gładkiej, płaskiej, okrągłej podstawki z niską, prostą, pionową ścianką dookoła okrągłego dna. Zresztą kogo by ta szalka interesowała, skoro obok bije po rozbieganych oczach wysokość nagrody pieniężnej - 10 bilionów dolarów!

Nagroda w postaci banknotu Zimbabwe jest oczywiście kolejnym żartem organizatorów, bowiem w tym afrykańskiego państwie szaleje superinflacja. Przy okazji – skoro o sąsiednim państwie nie pisujemy „Deutschland”, lecz „Niemcy”, zatem nazwę „Zimbabwe” powinniśmy spolszczyć, na przykład jako „Zymbawia”.

No i nasi dziennikarze – nie po raz pierwszy – wpadli w pułapkę niejednoznacznej nazwy. Znowu pomylili biliony z miliardami... Aby przekonać się, że istotnie to ich błąd, wystarczy wejść na Allegro, które oferuje nam szereg banknotów owej Zymbawii. Na skanie widzimy papier (nazwijmy to umownie) wartościowy o nominale (jak nagroda) 10 000 000 000 (opisany jako „Ten billion dollars”), jednak „po naszemu” to tylko 10 miliardów dolarów (i to zymbawskich lub zymbawiańskich). Nie wiadomo, co można tam kupić za owe miliardy, ale w bogatych (w tego typu gadżety) kolekcjach można dostrzec banknot o wartości 100 000 000 000 000 (opisany jako „One hundred trillion dollars”), czyli u nas 100 bilionów dolarów, i za niego można byłoby kupić (teraz jest wycofany z obiegu) 10 tysięcy razy więcej dóbr doczesnych, niż za nagrodę, gdyby nie owa inflacja, „dzięki” której za ten „droższy” banknot można było kupić, po pewnym czasie, niewiele więcej (albo i mniej!), niż za ten „tańszy”.

Organizatorzy mogliby szarpnąć się na dziesięciokrotnie większy (nominalnie) banknot, który zamieszczono na Wikipedii pod hasłem „Liczebniki główne potęg tysiąca” – nadrukowano liczbę 100 000 000 000 (sto miliardów) oraz słownie „One hundred billion dollars”, bowiem na naszych aukcjach można nabyć cały wachlarz owych afrykańskich „papierów wartościowych” już od po parę złotych za sztukę. Można także kupić paczuszki po 100 banknotów w idealnym stanie (po ok. 500 zł).

Mylenie "naszych" miliardów z m.in. "amerykańskimi" bilionami, to dość częsta przypadłość naszych dziennikarzy i to zbiorowa - jeśli jedna agencja pomyli się jako pierwsza, to całe stadko powiela ten błąd na wszystkich łamach. Na przykład wielce intrygująca informacja sprzed lat (przełożona na język polski), że Amerykanie wydają na swych czworonogów parę bilionów dolarów, choć chodziło także o zawrotną sumę, to jednak o tysiąc razy mniejszą - parę miliardów dolarów.

PS

Trylion - liczba o wartości: 1 000 000 000 000 000 000 = 10^18; w państwach stosujących tzw. krótką skalę*  trylion to 1 000 000 000 000 = 10^12 (czyli tysiąc miliardów m.in. w Polsce).

Bilion – liczba o wartości: 1 000 000 000 000 = 10^12; w państwach stosujących tzw. krótką skalę* bilion to 1 000 000 000 = 10^9 (czyli miliard m.in. w Polsce).

* - obszary głównie anglojęzyczne

Mirnal
O mnie Mirnal

przyjazny wobec wszystkich sympatycznych ludzi, krytyczny wobec wielu zjawisk

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Technologie