Marek Migalski Marek Migalski
287
BLOG

III Europejski Kongres Praw Człowieka w Katowicach

Marek Migalski Marek Migalski Polityka Obserwuj notkę 3

 Już za godzinę, o 10:00,  na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach rozpocznie się III Europejski Kongres Praw Człowieka, konferencja, której jestem pomysłodawcą i organizatorem. Tegoroczny Kongres jest w całości poświęcony tematowi procesów demokratyzacji w Europie Wschodniej. W ramach dzisiejszej konferencji odbędą się 3 panele dyskusyjne, do udziału w których zaprosiliśmy  znamienitych gości z zagranicy, polskich ekspertów i polityków. W Kongresie wezmą udział między innymi: Stanisław Szuszkiewicz - pierwszy przywódca niepodległej Białorusi, Ilja Jaszyn – lider ruchu „Solidarność”, Natalia Radzina – redaktor naczelna portalu Karta 97,Konstantin Bondarenko – dyrektor Instytutu Ukraińskiej Polityki.

 

Po panelach dyskusyjnych, o godz. 18:00, odbędzie się projekcja filmu „Białoruskie marzenie” (reż. Ekateriny Kibalchich), który opowiada o tym, co działo się na Białorusi od czasu wyborów prezydenckich w 2010 roku. Przed pokazem krótką prelekcję wygłosi bezpośredni uczestnik zdarzeń, będących tematem filmu, Franak Wiaczorka - opozycyjny działacz młodzieżowy, współpracownik Radia Wolna Europa i Radia Swaboda.

 

Oto dokładna agenda Kongresu: 

 

10:00 – 10:10 Powitanie

 

10:10 – 11:40 - Panel I – Rola nowych mediów w procesach demokratyzacji na Białorusi.

Stanisław Szuszkiewicz - pierwszy przywódca niepodległej Białorusi
Natalia Radzina – redaktor naczelna portalu Karta 97
Wiaczesław Dianow – organizator tzw. „milczących protestów” 
Franak Wiaczorka - opozycyjny działacz młodzieżowy, współpracownik Radia Wolna Europa i Radia Swaboda
Dzmitrij Novikau – prezes Europejskiego Radia dla Białorusi

Moderacja: dr Marek Migalski – poseł do Parlamentu Europejskiego

 

11:45 – 13:15 - Panel II – Ruch protestacyjny – szansa na demokratyzację w Rosji?

Ilja Jaszyn – lider ruchu „Solidarność”
dr Wiktor Ross – politolog, były ambasador w Rosji i Mołdawii
Andrzej Brzeziecki – redaktor naczelny Nowej Europy Wschodniej
Katarzyna Jarzyńska - ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich

Moderacja: Marek Magierowski – dziennikarz, publicysta

 

13:15 - 13:30 – Przerwa Kawowa

 

13:30 - 15:00 - Panel III - Ukraina – powyborcze scenariusze.

Konstantyn Winokurow – dyrektor filii Instytutu Gorszenina w Charkowie
Konstantin Bondarenko – ukraiński politolog, dyrektor Instytutu Ukraińskiej Polityki
Jan Andrzej Dąbrowski – prezes Kolegium Europy Wschodniej
Maryana Prokop – politolog, doktorantka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu

Moderacja: Maria Przełomiec – TVP INFO , „Studio Wschód”

 

15:00 – Zakończenie paneli dyskusyjnych

 

18:00 - Projekcja filmu „Białoruskie marzenie” 

 

 

Dzisiejsza konferencja jest już III edycją Kongresu Praw Człowieka. Gośćmi Kongresu w ubiegłych latach byli m.in.: Lew Ponomariow,  rosyjski dysydent, działacz praw człowieka, adwokat Chodorkowskiego, Wadim Kljuwgant, Andrei Blinushov z "Memoriału", Dzmitrij Salauyou z Centrum Praw Człowieka "Viasna", Andrey Kalikh z "Centrum Rozwoju Demokracji i Praw Człowieka", Aleś Michalewicz, kandydat na prezydenta Białorusi w 2010 roku. Więcej informacji na temat tego projektu i gości Kongresu mogą Państwo znaleźć na stronie: http://ehrc.eu

 

Zapraszam serdecznie do udziału w Kongresie i przypominam - Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, ul. Bankowa 11b, aula nr 1. Zaczynamy już o 10:00!

 

 

 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Polityka