Do wydobycia miedzi stosuje się dziś najnowsze technologie, których użycie radykalnie zmniejsza zagrożenia dla środowiska naturalnego.
Zielona rewolucja nadeszła: firmy i gospodarstwa domowe wychwalają korzyści płynące z ekologicznego stylu życia, podkreślając jego wpływ na zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Nie ma „Planety B”, a każdy z nas ma obowiązek w jak najlepszy sposób dbać o Ziemię.
Może być to dla niektórych zaskakujące, ale nawet ci, którzy działają w przemyśle wydobywczym miedzi, koncentrują się na działaniach proekologicznych. Firmy funkcjonujące w tej branży wprowadziły już szereg innowacji w zakresie „zielonej technologii” i cały czas sprawdzają rozwiązania, które zmniejszą skutki dla środowiska, które niesie ze sobą wydobycie oraz przetwarzanie metali i minerałów.
Zejdźmy na chwilę pod ziemię
Większość osób wyobraża sobie kopalnię miedzi jako zbiorowisko ogromnych hałd, masę zbędnych produktów ubocznych, powstałych po wydobyciu surowca. Mimo że taki stan może mieć miejsce w przypadku kopalni odkrywkowych, to dzisiejsza technologia wydobycia z podziemi niweluje podobny krajobraz. W końcu podziemne kopalnie miedzi zajmują znacznie mniejszą powierzchnię, niż kopalnie odkrywkowe. Mają również mniej inwazyjny wpływ na środowisko przez to, że dla pozyskania surowca zużywa się mniej materiału skalnego.
Efektywność energetyczna
Jedną z technik powszechnie stosowanych w przemyśle wydobywczym, w celu ochrony środowiska, jest skupienie się na racjonalizacji zużycia energii. Polega ona na wykorzystaniu mniejszej ilości energii oraz na jej wydajniejszym używaniu. Pojazdy stosowane w kopalniach są coraz częściej zasilane czystym olejem napędowym, a w niektórych przypadkach także alternatywnymi źródłami energii.
Pozostaw obszar złoża? w lepszym stanie, niż go zastałeś
Po tym jak złoża w kopalni się wyczerpują, na miejsce przybywają specjalne grupy, które likwidują kopalnię i zakład produkcyjny oraz w bezpieczny sposób usuwają wszelkie odpady. Głównym celem procesu rekultywacji jest przywrócenie miejsca wydobycia i otaczającego go terenu do stanu gwarantującego jego dalsze wykorzystanie. Taki teren można zaadaptować np. jako farmy, pastwiska, parki czy boiska. Na takiej przestrzeni można także zadbać o odnowę dzikiej przyrody.
Niemniej jednak każda ingerencja w przyrodę nadal jest ingerencją. Nie można zaprzeczyć, że wydobywanie czegokolwiek z ziemi nie będzie w pewnym stopniu oddziaływało na środowisko. Jednak warto, mimo to, zastanowić się nad tym, jak ważna jest miedź dla "zielonej rewolucji". Zwłaszcza mając na uwadze fakt, że energia odnawialna ma stać się największym motorem wzrostu popytu na ten metal w nadchodzących latach.
Miedź i zielone inwestycje
Coraz większa popularność tzw. czystej gospodarki („clean economy”) toruje nowe, interesujące rynki rozwoju dla miedzi. Energetyka wiatrowa, wodna, pływowa, geotermalna, systemy solarne i fotowoltaika to szybko rozwijające się źródła zielonej energii. Dlatego OZE (odnawialne źródła energii) to najbardziej przyszłościowa gałąź branży energetycznej.
Miedź jest niezbędnym elementem dla przyszłości czystej technologii. Metal ten oprócz doskonałej przewodności cieplnej i elektrycznej, jest trwały, niezawodny, elastyczny i bezpieczny, a jej właściwości umożliwiają jej szerokie stosowanie w wielu elementach, które bez miedzi nie istnieją.
W Polsce zainteresowaniem cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Są coraz chętniej instalowane jako tańsze źródło prądu, zarówno przez gospodarstwa domowe, jak i wielkie farmy. Według szacunków, na koniec 2020 roku całkowita moc tych czerpiących ze światła słonecznego instalacji przekroczy w naszym kraju 1,2 GW, co będzie równe 300 procentowemu wzrostowi w ciągu dwóch lat. Jeżeli planowane zmiany prawne wejdą w życie, to zsumowana moc energii pozyskiwanych przez fotowoltalikę w Polsce może się zwiększyć w tym okresie nawet do ponad 3 GW. W skali globalnej przewiduje się, że moc produkcyjna energii słonecznej potroi się do 2025 r. Ilość miedzi wykorzystywanej w fotowoltaice waha się od 4-5 ton / GW.
Co takie wykorzystujące miedź instalacje oznaczają dla czystego powietrza? Przyczyniają się do odchodzenia od węglowych źródeł energii. Gospodarstwa domowe wyposażone w instalacje fotowoltaiczne nie korzystają z pieców niskoemisyjnych, które mają wpływ na rozwój smogu.
Jeżeli już mowa o powietrzu, to miedź jest w stanie zadbać o jego lepszy stan. Moc turbiny wiatrowej zależy właśnie od tego metalu, który jest wykorzystywany w uzwojeniach cewki w generatorze, zmieniającym energię wiatrową w elektryczną. Aby przesłać wytworzoną energię do podstawy turbiny, a następnie do sieci, wykorzystuje się ogromne ilości miedzianych przewodów. Kable miedziane są zwykle bardziej wydajne, zużywają mniej energii i świetnie uziemiają turbiny w przypadku uderzenia pioruna. W ogniwach transformatora także znajduje się znaczna ilość miedzi.
Elektromobilność, czyli pojazdy elektryczne, to kolejny przyszłościowy i przyjazny dla środowiska sektor, również w dużym stopniu zależny od miedzi. Do produkcji pojazdów elektrycznych potrzebne jest około czterokrotnie więcej miedzi, niż przy montażu tradycyjnych samochodów napędzanych silnikiem spalinowym. Jednak elektromobilność również wymaga odpowiedniej infrastruktury. Samochody elektryczne są uzależnione od sieci stacji ładowania, rozproszonych na terenie całego kraju. W ramach tej rozwiniętej infrastruktury większość technologii opiera się na miedzi. Wraz z rosnącą popularnością samochodów elektrycznych, konieczne będzie również rozwijanie sieci przesyłowej, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie ona w stanie wytrzymać zwiększonego zapotrzebowania na energię i wahań napięcia. Całość tej odnawialnej energii będzie musiała być magazynowana, tak aby była dostępna nawet wtedy, gdy nie świeci słońce i nie wieje wiatr. Wzrost krajowych i przemysłowych magazynów energii dodatkowo zwiększy dalszy popyt na miedź.
Drugie, trzecie i … siódme życie miedzi
Recykling to jedno z najbardziej chwytliwych ekologicznych haseł. I w tym wypadku miedź także ma duże znaczenie ponieważ jest szczególnie przyjazna dla środowiska. W 100% nadaje się do recyklingu i zachowuje swoje właściwości elektrochemiczne także po zakończeniu procesu odzyskiwania. Dzięki temu jest wyjątkowo przyjaznym środowisku metalem. Warto podkreślić, że wielokrotnie przetwarzana miedź nie traci żadnego ze swoich parametrów, co jest istotne z biznesowego i funkcjonalnego punktu widzenia.
Podsumowując – miedź to naturalny, w pełni odnawialny, niepodatny na korozję, wytrzymały i odporny na drobnoustroje naturalny materiał. Co więcej, jest idealny dla innowacyjnego i jednocześnie przyjaznego środowisku przemysłu. Według szacunków, dzięki wykorzystywaniu w nowoczesnych technologiach przewodności elektrycznej miedzi, w ciągu jednej lub dwóch dekad w samej tylko Europie będzie możliwe obniżenie emisji dwutlenku węgla o więcej niż 100 milionów ton rocznie. Czy istnieje zatem bardziej przyszłościowy materiał?
Prezes Śląsko-Krakowskiej Kompanii Górnictwa Metali sp. z o.o.
Pasjonatka geologii i geoekologii.
Blog powstaje w partnerstwie ze Śląsko-Krakowską Kompanią Górnictwa Metali sp. z o.o.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka