Informacja na stronie Radia Gdańsk
Informacja na stronie Radia Gdańsk
Michał Tyrpa Michał Tyrpa
438
BLOG

Plac Pileckiego, nie Bartoszewskiego przed Muzeum II Wojny Światowej

Michał Tyrpa Michał Tyrpa Społeczeństwo Obserwuj notkę 10

Fundacja Paradis Judaeorum – inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) - zdecydowanie popiera wniosek gdańskich radnych PiS o nadanie placowi przed Muzeum II Wojny Światowej imienia najdzielniejszego żołnierza II wojny światowej.

Trzy zasadnicze cele trwającej od stycznia 2008 r. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) to a) upowszechnienie „Raportu Witolda” z 1945 r., b) lobbing na rzecz superprodukcji filmowej opowiadającej losy Ochotnika do Auschwitz, oraz c) ustanowienie 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Zabiegamy również o beatyfikację chrześcijańskiego rycerza XX wieku i jego pogrzeb z królewskimi honorami w katedrze na Wawelu, a także o miejsce Autora „Raportów Witolda” w stałych ekspozycjach rozsianych po świecie muzeów upamiętniających zagładę Żydów.

Od niemal 9 lat organizujemy wykłady i dyskusje, prowadzimy strony internetowe przybliżające młodzieży i dorosłym Ochotnika do Auschwitz i (w Irlandii) przypominające o Rotmistrzu Biegi. Zbieramy podpisy pod petycją o Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem i promujemy wyklęty przez polskich polityków Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych. Interweniujemy u zachodnich polityków ilekroć zdarzy im się zniesławiać prawdę historyczną kłamstwem o „polskich obozach koncentracyjnych”. Prowadzimy wykłady i dyskusje przybliżające młodzieży i dorosłym postać Rotmistrza. Przekonujemy kolejnych ministrów edukacji o wpisanie „Raportu Witolda” do kanonu lektur szkolnych. Od początku akcji inspirujemy również samorządy do wpisywania imienia Witolda Pileckiego w topografię polskich miast.

Cztery lata temu zwróciliśmy się do ówczesnego Pełnomocnika Premiera ds. Dialogu Międzynarodowego, będącego zarazem Przewodniczącym Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej z prośbą o pomoc w spełnieniu przez Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie obietnicy złożonej Fundacji Paradis Judaeorum, a dotyczącej uzupełnienia ekspozycji stałej o informacje dotyczące rtm.Witolda Pileckiego. Mężem stanu, o którym mowa był Władysław Bartoszewski.

Szczegóły:

http://mementomori.salon24.pl/480589,bartoszewski-przeciw-pileckiemu-w-muzeach-holocaustu

Zob. także:

http://mementomori.salon24.pl/482142,bartoszewski-w-parlamencie-europejskim-zapomnial-o-pileckim

Jeszcze więcej na ten temat m.in. tu:

https://pl-pl.facebook.com/300842628258/photos/a.415727128258.190220.300842628258/10153070863483259/

Na marginesie warto zauważyć, że poza Bartoszewskim, pomocy w wymienionych sprawach (wbrew fundamentalnej dla naszego ustroju zasadzie pomocniczości) konsekwentnie odmawiali m.in. prezydenci Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda, a także wicepremier Piotr Gliński i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Vide:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10153930398003259&id=300842628258

oraz:

http://mementomori.salon24.pl/718682,jaroslaw-kaczynski-a-zasada-pomocniczosci

Solidarny z polskimi politykami okazał się Naczelny Rabin Polski, którego niegdysiejsze zachwyty dla Rotmistrza najwyraźniej były rzucanymi na wiatr słowami bez pokrycia, vide:

http://mementomori.salon24.pl/722024,przypomnijmy-o-rotmistrzu-rabinowi-schudrichowi

Biorąc pod uwagę powyższe z radością powitaliśmy inicjatywę gdańskich radnych PiS, którzy zaproponowali, aby plac przed Muzeum II Wojny Światowej nosił imię Rotmistrza Witolda Pileckiego, zob. materiał Radia Gdańsk: „Pilecki czy Bartoszewski? Trwa spór o patrona placu przed Muzeum II Wojny Światowej”.

Za upamiętnieniem w ten sposób Ochotnika do Auschwitz przemawiają także inne względy. Z całym szacunkiem, ale ranga dokonań Władysława Bartoszewskiego nie przystaje do świadectwa, jakie dał swoim życiem chrześcijański rycerz XX wieku – patron Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Nieprzypadkowo wybitni obcokrajowcy, z którymi miałem okazję w ostatnich latach rozmawiać – Brytyjczyk Michael Foot (autor „Sześciu Twarzy Odwagi”), Włoch Marco Patricelli (autor „Ochotnika”) i Japończyk Koji Kobayashi (również autor poświęconej Rotmistrzowi książki) zgodnie uznali Witolda Pileckiego za jedną z największych postaci w dziejach.

3 marca 2009 r. podczas odbywającej się w Parlamencie Europejskim konferencji poświęconej Rotmistrzowi, prof. Michael R.D.Foot powiedział mi w osobistej rozmowie, że z perspektywy trzydziestu lat jakie minęły od wydania (w 1978) książki „Six Faces of Courage”, doszedł do wniosku, że to Witold Pilecki był n a j d z i e l n i e j s z y m spośród sześciu najodważniejszych europejskich bohaterów zmagań z totalitarnymi potworami.

Czy można sobie wyobrazić lepszego patrona dla placu przed Muzeum II Wojny Światowej?

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

 

Facebookowa strona główna akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”):

https://www.facebook.com/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki-300842628258

 

Zob. także:

http://mementomori.salon24.pl/

Przypomnijmy o Rotmistrzu / Let's Reminisce About Witold Pilecki on Facebook. Doświadczając kolejnych erupcji Inferno Polonico, przed oczami duszy widzę Witolda Pileckiego, który do nas, wolontariuszy akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki mówi"), mówi:"Z powodu mojego imienia będą was nienawidzić" (Mt 24,9)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo