Za sprawą Fundacji Paradis Judaeorum od czterech lat mamy skwer noszący imię Rotmistrza Witolda Pileckiego w Katowicach oraz ulicę w Poznaniu. 4 czerwca 2009 r. do naszego wniosku pozytywnie ustosunkowały się władze Zakopanego – miasta, które przyjęło zaproszenie do grona instytucjonalnych uczestników akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Czy po czterech latach od decyzji, stolica Tatr doczeka się ulicy Ochotnika do Auschwitz?
Z takim pytaniem zwróciłem się 16 kwietnia 2013 r. do władz Zakopanego. List przesłany na adresy email burmistrza i przewodniczącego Rady Miasta Zakopane, trafił również do pełnomocników Fundacji Paradis Judaeorum ds. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), a także do tych spośród podhalańskich i małopolskich mediów, które w ciągu ostatnich pięciu lat informowały o faktach dokonanych za sprawą naszej obywatelskiej inicjatywy.
Ponieważ mijają dwa tygodnie od wysłania listu, a odpowiedzi adresatów się nie doczekałem, zaś żadne z mediów nie tematu nie podjęło (czyżby był aż tak nieistotny?), niniejszym informuję o wspomnianej korespondencji. Oto kopia listu:
Od: Michał Tyrpa
Data: 16 kwietnia 2013 12:08
Temat: Cztery lata po decyzji - kiedy ulica Rotmistrza Witolda Pileckiego w Zakopanem?
Do: sekretariat [at] zakopane.eu, rzecznik [at] zakopane.eu, office [at] zakopane.eu, office
[at] promocja.zakopane.pl
DW: Joanna Płotnicka, Joanna Krauzowicz-Tarczoń, Piotr Muszyński, Maciej Pietraszczyk, Robert Pierzyński, Arkadiusz Jałowiec, Artur Szulc, Anna Szopińska - portal Podhale Region, Tygodnik Podhalański (redakcje w Zakopanem, Nowym Targu i Chicago), Paweł Stachnik – Dziennik Polski (Kraków), TVPodhale, Watra.pl, Podhale24.pl, Malopolskaonline, „Kronika” krakowska TVP Info, Gazeta Krakowska, Radio Alex (Zakopane), Radio Kraków, Jolanta Święszkowska – Radio Nadzieja
Pan Janusz Majcher
Burmistrz Miasta Zakopane
oraz
Pan Jerzy Zacharko
Przewodniczący Rady Miasta Zakopane
DW: wolontariuszy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) oraz mediów.
Szanowni Panowie,
w roku 2009 Miasto Zakopane przyjęło zaproszenie do grona instytucjonalnych uczestników zainicjowanej w styczniu 2008 r. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”), a także pozytywnie ustosunkowało się do wniosku Fundacji Paradis Judaeorum o nadanie jednej z zakopiańskich ulic imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Przypomnienie owych faktów zrobiło niemałe wrażenie na uczestnikach spotkania w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu w piątek 12 kwietnia 2013 r. Więcej na ten temat m. in. w materiale Joanny Krauzowicz-Tarczoń pt. „Przypomnijmy o Rotmistrzu w Nowym Targu”, udostępnionym wczoraj w głównym facebookowym profilu akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”):
http://pl-pl.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258
We wspomnianej relacji został zaprezentowany skan pisma Urzędu Miasta Zakopane podpisanego przez pana burmistrza Wojciecha Solika, opatrzonego datą 4 czerwca 2009 r.
Uprzejmie proszę o informację, czy Wydział Geodezji i Gospodarki Gruntami Miasta Zakopane podjął już oczekiwaną od niemal czterech lat decyzję.
Mając na uwadze przypadki Katowic (vide: dokument) oraz Poznania (patrz: pismo), Fundacja Paradis Judaeorum zwraca się uprzejmym pytaniem, kiedy w Zakopanem możemy się spodziewać ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Łącząc wyrazy szacunku, pozdrawiam tradycyjnym Herbertowskim wezwaniem uczestników naszej akcji:
Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..
Michał Tyrpa
Prezes Zarządu
Fundacji Paradis Judaeorum
ul.Kobierzyńska 66/14
30-363 Kraków
www.michaltyrpa.blogspot.com
www.witoldsreport.blogspot.com
http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258
Tyle korespondencji. Słowo komentarza. Zakopane to miejsce dla Polski szczególne, nie tylko w sensie geograficznym, krajobrazowym, turystycznym, ale także kulturowym i symbolicznym. Fakt, iż zdaniem władz Zakopanego – wyrażonym już przed czterema laty – patron europejskich Bohaterów Walki z Totalitaryzmem zasłużył na upamiętnienie w stolicy Tatr, nie może nas nie cieszyć.
Pozostaje mieć nadzieję, że burmistrz i rada miasta przejdą wreszcie od słów do czynów i że już niebawem będziemy mogli spacerować nie tylko po Krupówkach, ale i po zakopiańskiej promenadzie (lub placu) noszącej imię Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Nadzieja to tym większa, że jak się dowiedziałem podczas niedawnego „przypominającego o Rotmistrzu” spotkania w sąsiednim Nowym Targu, władze tego miasta przychylnie (nie szkodzi, że dopiero po kilku latach) ustosunkowały się do sugestii Fundacji Paradis Judaeorum i wszystko wskazuje, że niebawem imię Witolda Pileckiego otrzyma jedno z nowotarskich rond. Pamięć o jednej z największych postaci polskiej historii zakorzenia się i na Podhalu.
Gwoli sprawiedliwości trzeba odnotować, że nie wszystko wygląda tak jak powinno. Przynajmniej z perspektywy wolontariuszy naszej akcji. Czy wyobrażacie sobie, Drodzy Przyjaciele, że o Witoldzie Pileckim w ogóle da się mówić w sposób n u d n y , a nawet u s y p i a j ą c y ? Trudno w to uwierzyć, prawda? A jednak to możliwe... Przekonacie się o tym z nagrania sesji popularno-naukowej pt. „Rotmistrz Pilecki – więzień dwóch dyktatur”, którą w marcu b.r. zorganizowały… Miasto Zakopane i krakowski IPN:
http://www.watra.pl/watratv/rotmistrz-pilecki-wiezien-dwoch-dyktatur
Warto zauważyć, że prelegenci najwyraźniej nie mieli bladego pojęcia o zakopiańskiej decyzji z 4.VI.2009 odnośnie ulicy rtm.Pileckiego. A skoro konferencja odbyła się pod auspicjami władz Zakopanego, niewiedza owa musi dziwić. Ale nie to jest jeszcze najciekawsze. O wiele mocniej daje do myślenia fakt, iż poświęcona Witoldowi Pileckiemu zakopiańska konferencja udowodniła coś wręcz nieprawdopodobnego. Wspaniały, heroiczny epos jakim w swej istocie jest biografia chrześcijańskiego rycerza XX wieku, d a s i ę ( ! ) przedstawić w konwencji… flaki z olejem na zimno. I to w imię promocji patriotyzmu wśród młodzieży!
Ale czy dla zarzynania t a k i e g o tematu tępym nożem istnieje alternatywa? Przekonajcie się sami. Przeczytajcie „Ochotnika” Marco Patricellego! Zapytajcie tych, którzy zetknęli się z postacią Witolda Pileckiego podczas spotkań, konferencji, wykładów, warsztatów, biegów, imienin, w których „przypominały o Rotmistrzu” takie osoby, jak Joanna Płotnicka, Ewa Hołodkowa, Joanna Krauzowicz-Tarczoń, Arkadiusz Jałowiec, Robert Pierzyński, Piotr Muszyński, Maciej Pietraszczyk, Artur Szulc, Edward Reid, nie licząc piszącego te słowa. Gdzie to było? M.in. w irlandzkim Galway, w ukraińskim Stachanowie, w amerykańskiej Atlancie, w Monachium, w Sztokholmie, w Warszawie, w Poznaniu, w Legnicy, we Wrocławiu, w Polkowicach, w Lubinie, w Legnickim Polu, w Chojnowie, w zamku Książ, na KUL-u w Lublinie, w Oświęcimiu, w Inowrocławiu, w Kruszwicy, w Gliwicach, w Tarnowie. Popytajcie kibiców krakowskiej „Wisły”. Zasięgnijcie opinii w Swoszowicach i w Nowym Targu.
Pytajcie zwykłych ludzi. Nie cenzorskiej czwartej władzy, zadufanych polityków, zawistnych urzędników… Dla nich to temat tabu. A skoro już od ponad pięciu lat rozmaite sitwy z uporem godnym lepszej sprawy przekonują o naszym nieistnieniu, przekonują, że to co stanowi owoc naszych wysiłków wzięło się z powietrza, powtórzmy i codziennie, czynem ( ! ), powtarzajmy:
Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..
Zob. nadchodzące wydarzenia w ramach jakie wyznacza Kalendarium Rotmistrzowskie 2013
Zapoznaj się z dokumentacją pomieszczoną na stronie Rotmistrz Pilecki zasłużył na Wawel
Odwiedź fb-strony Bring Witold Pilecki to Holocaust Museums oraz Witold Pilecki – the bravest of the brave
Bądź aktywny w ramach fb-wydarzeń pt. „O ŚWIĘTO BOHATERÓW DO EUROPOSŁÓW”, „WITOLD PILECKI ZASŁUŻYŁ NA WAWEL”, „REMIND USHMM ABOUT WITOLD PILECKI” oraz „WITOLD PILECKI ON THE BIG SCREEN!”
Zob. także: http://mementomori.salon24.pl/posts/
Najnowsze aktualności znajdziecie w głównym facebookowym profilu naszej akcji:
http://pl-pl.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258
Inne tematy w dziale Kultura