Amerykańscy i polscy wolontariusze akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) nie ustają w wysiłkach na rzecz wprowadzenia postaci Ochotnika do Auschwitz w świadomość Polaków, Europejczyków, mieszkańców globalnej wioski.
Cztery lata temu opinia publiczna została poinformowana o trzecim z celów akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), którym jest przywrócenie świadomości Europejczyków (i nie tylko) heroicznego wymiaru człowieczeństwa. Więcej na ten temat m. in. w materiale opublikowanym dokładnie przed rokiem, vide: „Trzeba dać świadectwo Rotmistrzowi Pileckiemu” .
Nie bacząc na haniebną wobec naszej Sprawy postawę polskich europosłów, senatorów, posłów, a także urzędników utrzymywanych z kieszeni podatnika oraz mediów, wolontariusze naszej akcji robią co w ich mocy, by postać Witolda Pileckiego zaistniała i zyskała trwałe miejsce w świadomości współczesnego i przyszłych pokoleń.
27 stycznia przypomnieliśmy o Rotmistrzu w kontekście Międzynarodowego Dnia Holocaustu, zob. „Marco Patricelli z wizytą w Polsce”. Obecnie, dwa tygodnie przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, pełną parą idą przygotowania do trzech – tradycyjnie już ignorowanych przez polskich polityków i media – obywatelskich Dni Pamięci. Są to:
25 maja – Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem
13 maja – 111. Urodziny Rotmistrza Pileckiego
14 czerwca – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych
Każde z tych wydarzeń posiada w serwisie Facebook specjalny profil. Linki można znaleźć m. in. w profilu naszej akcji. A skoro przygotowania rozpoczęliśmy z tak dużym wyprzedzeniem, wiele wskazuje, że frekwencja dopisze, zaś uczestnicy obchodów wyżej wymienionych dni pamięci będą sobie dobrze zdawać sprawę z tego co i dlaczego czcimy.
Trwają starania o promowanie postaci Rotmistrza w istniejących na całym świecie placówkach poświęconych kultywowaniu pamięci zagłady narodu żydowskiego. W oczekiwaniu na (zapowiedzianą w grudniu ub.r.) oficjalną odpowiedź Rady Muzeum Holocaustu na list Fundacji Paradis Judaeorum z sierpnia 2010 r., na ok. stu stronach rozmaitych instytucji zamieściliśmy wczoraj link do anglojęzycznego filmu, którego autorem jest Edward Reid z Atlanty w stanie Georgia:
http://youtu.be/9aWEt8MaU54
Natomiast dziś, w 70. rocznicę powołania Armii Krajowej, pojawił się w Sieci nowy utwór, którego autor podpisuje się pseudonimem (?) Tadek Firma. Piszącemu te słowa szczególną radość sprawiło wykorzystanie Herbertowskiego pozdrowienia uczestników naszej akcji, jako refrenu:
http://youtu.be/tz_7-BMu7tc
Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..
Zob. także:
http://mementomori.salon24.pl/posts/
Dokumentacja akcji w materiałach publikowanych od stycznia 2008 r. na stronie:
www.michaltyrpa.blogspot.com
Profil akcji na Facebooku:
http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258
Inne tematy w dziale Polityka