W listopadzie 2011 r. Rada Miasta Inowrocław jednogłośnie uchwaliła nadanie nowej ulicy imienia rtm.Witolda Pileckiego. W styczniu 2012 r. przybliżyliśmy postać Ochotnika do Auschwitz uczniom w Inowrocławiu, Złotnikach Kujawskich i Kruszwicy.
Nasze „przypominanie o Rotmistrzu” ma charakter permanentny i odbywa się na wielu płaszczyznach. W jego ramach szczególne miejsce zajmują spotkania z młodzieżą szkolną, por. materiał „Przypomnijmy o Rotmistrzu w Legnicy i Lubinie” .
W tym tygodniu, w oczekiwaniu na zapowiedzianą odpowiedź waszyngtońskiej Rady Muzeum Holocaustu i przed nadchodzącą wizytą w Polsce Marco Patricellego, autora „Ochotnika” - zob. Komunikat prasowy z 22.I.2012 - wybrałem się był na Kujawy.
Za sprawą Ireny Boruckiej udało się przybliżyć postać Rotmistrza uczniom pięciu szkół z Inowrocławia, Złotnik Kujawskich i Kruszwicy. Warto w tym miejscu podkreślić zaangażowanie inowrocławsko-kruszwickiej wolontariuszki akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Pani Irena już w zeszłym roku zorganizowała interaktywny spektakl na motywach „Raportu Witolda” z 1945 r. W roku obecnym oprócz „przypominającego o Rotmistrzu” spływu tratwą po rzece Noteć, Borucka chce zorganizować m.in. pierwszy inowrocławski Marsz Rotmistrza oraz uczczenie 25 maja - rocznicy zamordowania Witolda Pileckiego.
W tym kontekście trzy okoliczności napawają optymizmem. Po pierwsze, wielu spośród uczniów szkół które miałem okazję odwiedzić, naprawdę zafascynowała postać Rotmistrza. Po wtóre, w listopadzie ubiegłego roku Rada Miasta Inowrocław jednogłośnie uchwaliła nadanie nowopowstałej ulicy imienia Witolda Pileckiego. Po trzecie, prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, któremu miałem przyjemność podziękować za kolejną w Polsce ulicę noszącą imię naszego Bohatera, zadeklarował daleko idącą pomoc w „przypominaniu o Rotmistrzu” inowrocławianom.
Oczywiście nie wszystko ma się tak, jak można by sobie tego życzyć. Razem z prezydentem Brejzą zastanawialiśmy się na przykład, czym wytłumaczyć to, iż na 28 szkół w powiecie, jedynie 5 wykazało zainteresowanie przybliżeniem młodzieży postaci Rotmistrza. A także to, że spośród inowrocławskich duchownych proszonych o pomoc w rozpropagowaniu spotkań w domu kultury, nie zareagował nikt... A przecież w korespondencji przesłanej do księży proboszczów przez Irenę Borucką nie zabrakło także wezwania przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski skierowanego do nauczycieli religii przed nadchodzącym Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holocaustu – zob. „Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo – zaproszenie dla katechetów”.
Na zakończenie zapraszam także do ‘wzięcia udziału’ w facebookowych ‘wydarzeniach’ pod tytułem „Rotmistrz Pilecki w Dzień Holocaustu”, „Chcemy rtm.Pileckiego w Muzeach Holocaustu” oraz „WSTYDZIMY SIĘ BOHATERÓW?”. Linki znajdziecie w facebookowym profilu naszej akcji.
Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..
Zob. także:
http://mementomori.salon24.pl/posts/
Macierzysta strona akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”):
www.michaltyrpa.blogspot.com
Najświeższe aktualności – w profilu akcji na Facebooku:
http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258
Inne tematy w dziale Polityka