Michał Tyrpa Michał Tyrpa
75
BLOG

Przed wizytą Jerzego Buzka w Sztokholmie

Michał Tyrpa Michał Tyrpa Polityka Obserwuj notkę 1

Nazajutrz po uroczystych obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej zwróciłem się do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego z prośbą o podjęcie podczas jutrzejszej wizyty w Szwecji projektu majowego święta europejskich Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem.

Osobny list w tej sprawie, wystosowałem wczoraj do pana Fredrika Reinfeldta, premiera Królestwa Szwecji, który o celach akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) poinformowany jest od kilku tygodni.

Jeszcze wczoraj z jednego z biur poselskich prof.Jerzego Buzka dotarło do mnie potwierdzenie otrzymania korespondencji. Dzisiaj informacje prasowe przesłałem do redakcji mediów w kraju i za granicą, a także do organizacji polonijnych w Szwecji, ambasadorów w obu krajach oraz instytucji kultury i współpracy międzynarodowej.

Panie Marku Migalski, Panie i Panowie Europosłowie – czas przejść od deklaracji do czynów. Pomóżcie Panu Przewodniczącemu Buzkowi wywiązać się z obietnicy złożonej uczestnikom akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”!

A oto treść wspomnianego pisma do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego:

 Szanowny Pan
  Prof. dr hab. Jerzy Buzek
  Przewodniczący Parlamentu Europejskiego


Szanowny Panie Przewodniczący,
                                           
 
wczoraj, podczas uroczystych obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej padły z Pańskich ust słowa:

 Tu, na Westerplatte, garstka żołnierzy bohatersko stawiła opór faszyzmowi, stanęła w obronie wolności i honoru Europy. (…) To na tej ziemi walczono z faszyzmem od pierwszego do ostatniego dnia wojny. Dziś. Jako Przewodniczący Parlamentu Europejskiego chcę mocno powiedzieć: Nie zapomnimy. I nie pozwolimy zapomnieć. Pamięci historycznej nie można schować do szuflady w zakurzonym muzeum. Bo to pamięć ważna i tragiczna. Pamięć o 60 milionach ofiar wojny. (...) Ta pamięć to fundamenty, na których budujemy przyszłość. Druga wojna zakończyła się w maju '45 roku. (…) Ale nie był to koniec wielkich prześladowań narodów europejskich. Tylko połowa kontynentu odzyskała swobodny oddech.”

Narodowy socjalizm „aryjskiej rasy panów” i jego obłędna ideologia rasizmu, przyniosła Europie straszliwe żniwo ofiar. Jak Pan przypomniał na Westerplatte, uchwalony przez Parlament Europejski dzień 23 sierpnia - rocznicę podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow - czcimy jako Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Nam Polakom i wszystkim Europejczykom, nie wolno przecież zapominać i o tych, którzy choć sami padli ofiarą totalitaryzmów, czynnie przeciwstawiali się antyludzkiemu złu. Temu o hitlerowskim, i temu o stalinowskim obliczu. Nie wolno nam zapominać o takich, jak Rotmistrz Witold Pilecki.

Ponad rok temu (25.05.2008) w serwisie informacyjnym Fakty TVN (w materiale pt."Bohater z wyboru" ), w kontekście lansowanego przez Fundację Paradis Judaeorum projektu nowego unijnego święta, powiedział Pan o Witoldzie Pileckim": „To (…) wymarzony bohater, dlatego że walczył z obydwoma totalitaryzmami.”

Z kolei w liście skierowanym do niżej podpisanego, opatrzonym datą 15 kwietnia 2009 r, stwierdził Pan m. in.:

„Moją intencją, jak również wszystkich posłów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego      w Parlamencie Europejskim było i jest uczczenie pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego. (...) ustanowieniem 25 maja, dzień śmierci rotmistrza, dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmami oraz za podtrzymaniem żywej pamięci o ludziach takich jak Witold Pilecki.”

 

W nawiązaniu do Pańskiego wystąpienia na Westerplatte, Pańskich wcześniejszych wypowiedzi i najbliższych planów, a także korespondencji odnośnie akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”), chciałbym poinformować o życzliwym zainteresowaniu Kancelarii Premiera Królestwa Szwecji naszym projektem europejskiego święta Bohaterów. Chciałbym również zapytać o planowane przez Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego działania na rzecz ustanowienia 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. (Do niniejszego listu pozwalam sobie dołączyć kopię listu, jaki wysłano    do mnie ze Sztokholmu w dn. 20.07.09.)

W imieniu uczestników akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”), ośmielam się zwrócić do Pana w powyższych kwestiach, jeszcze przed planowaną na dzień 4 września b.r. oficjalną wizytą Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w Królestwie Szwecji.

Uprzejmie proszę o odpowiedź na pytanie, czy wśród tematów omawianych z szefem rządu kraju sprawującego obecnie prezydencję w Unii Europejskiej, znajdzie się miejsce dla postulowanego przez nas i cieszącego się Pańskim poparciem, projektu majowego święta europejskich Bohaterów.

         Z wyrazami głębokiego szacunku.

                 Michał Tyrpa
                Prezes Zarządu

         Fundacji Paradis Judaeorum

Kraków, 2 września 2009 r.  

Do powyższego listu załączono kopię pisma z Kancelarii Premiera Szwecji z dn. 20 lipca b.r., która w formie skanu dostępna jest pod adresem:

www.michaltyrpa.blogspot.com  

Przypomnijmy o Rotmistrzu / Let's Reminisce About Witold Pilecki on Facebook. Doświadczając kolejnych erupcji Inferno Polonico, przed oczami duszy widzę Witolda Pileckiego, który do nas, wolontariuszy akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki mówi"), mówi:"Z powodu mojego imienia będą was nienawidzić" (Mt 24,9)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka