Ale afera „dowodowa”, ma także inny aspekt związany z relacją między obywatelem i organami państwa, którym zajmiemy się w tej chwili ? Co zrobić, aby w momencie zmiany miejsca zamieszkania nie zmieniać plastikowego dowodu osobistego, na którym adres jest wygrawerowany? Odpowiedź - w erze elektroniki - jest ewidentna: zapisać na chipie adres i w momencie przeprowadzki zmienić go w uprawnionym do tego urzędzie. Takie było najogólniejsze założenie projektu pl.ID w chwili jego rozpoczęcia wiosną 2007 r.
Natomiast aktualny rząd – jak przystało na prawdziwych liberałów – zlikwidował po prostu w ustawie o dowodach osobistch adres i rzeczywiście nie zamieszczając adresu nawet w czipie problem wymiay dowodu w przypadku przeprowadzki automatycznie znika. Czy w takim razie w Polsce od 1 stycznia 2013 roku znika obowiązek meldunku?
Nie, ponieważ ustawa o ewidecji ludności uchwalona 8 lipca br w praktyce utrzymuje obowiązek meldunkowy. Z punktu widzenia obywatela zmiana opisana w projektowanej ustawie nie wnosi zasadniczej różnicy. Zamieniono nazwę adres zamieszkania na podstawowy adres zamieszkania. Obywatel został zobowiązany do terminowego ( 3 miesięcznego) informowania właściwego urzędu o zmianie adresu. Oczywiście są zmiany usprawniające procedurę zmiany adresu- tak jak było to projektowane w projekcie PESEL2, zmiana nastąpi tylko w nowym urzędzie, a urząd ten sam poinformuje dawny urząd o zaistniałej sprawie.
Czyli nowa ustawa gwarantuje, ze obywatel nie będzie musiał się wymeldowywać ze starego miejsca zamieszkania. W ustawie o ewidencji brak jest logicznego wyjaśnienia jaka jest różnica między adresem zamieszkania a podstawowym adresem zamieszkania i dlaczego ten drugi nie jest włączony do elektonicznego dowodu osobistego. Po stronie obywatela projektowana zmiana nie wnosi nic nowego. Z punktu widzenia formalnego, dla obywatela dogodne byłoby aby ten adres znalazł się na dowodzie. W zamian tego, MSWiA planuje wydawać zaświadczenia
Zaświadczenie takie wydawane będzie w formie papierowej, co skutkować będzie dużymi problemami. Po pierwsze obywatel dotychczas miał jeden dowód tożsamości na którym także zapisany był jego adres, od 1 stycznia 2013 roku będą obowiązywać dwa dokumenty jeden elektroniczny, drugi papierowy. Z punktu widzenia zdrowego rozsądku nie wiadomo dlaczego na czipie nie wpisuje się nowego adresu zamieszkania ! Powtórzmy od 1 stycznia 2013 r. obywatel zamiast jednego dowodu osobistego będzie posiadał dwa dowody jeden elektroniczny , drugi papierowy. Tak wyglądają reformy a la Tusk.
Piotr Piętak redaktor portalu mediologia.pl Zapraszam na Darmowy Kurs Linux
Inne tematy w dziale Polityka