Tak, kupiłem ją. Tyle się naczytałem i nasłuchałem opinii za i przeciw tej książce, za i przeciw Kapuścińskiemu, że musiałem samemu wyrobić sobie zdanie.
Pierwsza część biografii pokazuje świat w jakim Ryszard Kapuściński dorastał i kształtował się. Skąd się wzięły jego cechy charakterologiczne, światopogląd, obawy, wady. Jakie popełniał „błędy” w młodości i jakie niosły one za sobą w przyszłości skutki oraz zmiany w jego postawach, jak one wpłynęły na jego światopogląd, postrzeganie świata i wrażliwość.
Parę biografii ludzi wielkich (a do takich zaliczam Kapuścińskiego) czytałem ale ta książka jest zupełnie inna. Te z którymi do tej pory się zapoznałem to były pozycje albo faktograficzne albo hagiograficzne albo anegdotyczne. Nie wpłynęły specjalnie pozytywnie na moje postrzeganie biograficznego działu literatury. Poza ostatnim typem, który jest zabawowy w stylu pop, dwa pierwsze są w mniejszym lub większym stopniu nudne. Książka Artura Domosławskiego jeśli chodzi o typ biografii, jest natomiast dla mnie czymś nowym, ożywczym, świeżym i odkrywczym. Czuć w niej subiektywizm zaangażowania autora przy jednoczesnym zachowaniu obiektywizmu w podejściu do faktografii. Kapuściński był (i jest) dla autora mistrzem i przyjacielem, co nie przeszkodziło mu jednak w pisaniu o szerzej nieznanych faktach, zmieniających jednak wygląd całej postaci. Ale zmieniających przez zdjęcie z piedestału i nadanie bardziej ludzkiej twarzy. Człowieka z krwi i kości. Błądzącego, popełniającego błędy, z wadami, ze słabościami. Człowieka takiego jak i my.
Jest jednak jeden minus książki, wg mnie. Nieduży ale jest. To rozdział mówiący o „męskiej” stronie życia i charakteru pisarza. Rozdział swoją drogą bardzo ciekawy, ukazujący właśnie jedną z ludzkich słabości Kapuścińskiego, ale ze względu na wybitnie osobisty, intymny i rodzinny charakter, nie powinien być zawarty w tym wydaniu książki. Zwłaszcza, że obyłoby się to zupełnie bez uszczerbku dla jakości i wymowy książki a można byłoby uzupełnić ją o ten rozdział już po śmierci wdowy po pisarzu. Bo ten opis tego fragmentu życia pisarza to nie jest kwestia rzetelności autora jego biografii, a smaku i wrażliwości.
Ale to wg mnie jedyny minus książki, którą autor pisał, na którą zbierał materiały i dla której jeździł po świecie, prowadząc wywiady z osobami znającymi pisarza, ponad trzy lata. Ogrom materiału wyjściowego dał też w końcowym efekcie multum stron do przeczytania. Ponad pięćset stron w cztery dni to może nie rekord świata, ale pośrednio może też świadczyć o pisarskiej wartości tej biografii. W koncu coś musiało przykuć uwagę czytelnika (tutaj mnie), by w sumie w takim niezłym tempie ją przeczytać. Książka jest po prostu warta przeczytania i z czystym sumieniem polecam ją nie tylko miłośnikom Ryszarda Kapuścińskiego.
kontestator bolszewizmu, wróg nazizmu, antagonista faszyzmu, tępiciel hipokryzji, nieprzyjaciel pisizmu, krytyk klerykalizmu, sympatyk rozsądku, powściągliwości, zrównoważenia, trzeźwości, racjonalizmu, humanizmu, panenteista, Namolna bolszewia będzie banowana
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura