MarketNews24
MarketNews24
MarketNews MarketNews
12
BLOG

Obniżki stóp procentowych bardzo osłabią złotego?

MarketNews MarketNews Gospodarka Obserwuj notkę 0
Rośnie prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych już w maju. Bazowy scenariusz to dwie obniżki w 2025 r., w sumie o 100 pkt. bazowych. Raty kredytowe będą niższe, ale możliwe jest osłabienie polskiej waluty.

Z najnowszych wypowiedzi prezesa NBP wynika, że wkrótce być może nie będziemy mieli już najdroższych kredytów w Unii Europejskiej.


Według najnowszych danych NBP, opublikowanych w połowie kwietnia, inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii w marcu 2025 r. wyniosła 3,6% rok do roku. Główny wskaźnik inflacji konsumenckiej (CPI) ukształtował się na poziomie 4,9%.

NBP przedstawił wyliczenia dotyczące czterech wskaźników inflacji bazowej. Po wyłączeniu cen administrowanych, czyli tych podlegających kontroli państwa, inflacja w marcu wynosiła 3,4%. To niewielki spadek w stosunku do lutego, kiedy to wskaźnik ten wynosił 3,5 proc.

Inflacja po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wzrosła nieznacznie z 4,9% w lutym do 5,0% w marcu. Natomiast wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii utrzymał się na niezmienionym poziomie 3,6%. Stabilna pozostała inflacja bazowa eliminująca wpływ 15% koszyka cen o najmniejszej i największej dynamice, która wyniosła 4,6%.

Inflacja konsumencka wyniosła 4,9% w ujęciu rocznym w marcu 2025 r., jak podaje GUS. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,2%.

Dane o inflacji nie zaskoczyły rynku, zaskoczeniem były natomiast wypowiedzi szefa Rady Polityki Pieniężnej, czyli prezesa NBP, który w marcu sceptycznie oceniał możliwości obniżenia stóp procentowych w tym roku, ze względu na zbyt wysoką inflację i prawdopodobieństwo jej wzrostu.

Mam kompletny zwrot w komunikacji ze strony NBP, niedawno dowiedzieliśmy się, że nie ma szans na obniżki w tym roku, a taka szansa ewentualnie miała się pojawić dopiero na koniec roku – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz w XTB. – Byliśmy informowani przez prezesa NBP, że obniżek nie będzie przed wyborami prezydenckimi, a teraz sytuacja ma się inaczej.

Możliwe, że przekonały go do tego najnowsze dane o inflacji i bardzo mocny złoty, a na świecie bardzo niskie ceny ropy i niepewność panująca na rynkach, wywołana zmiennością decyzji D.Trumpa dotyczących ceł i wojen handlowych.

Sytuacja na świecie powoduje, że bardzo rosną nadzieje na obniżki stóp procentowych w wykonaniu EBC i Fed, a decyzje dwóch najważniejszych banków centralnych wpływają na reakcje innych banków centralnych.

Obecnie najbardziej prawdopodobne są w wykonaniu RPP dwie obniżki, każda o 50 pkt. bazowych. Do pierwszej miałoby dojść już w maju. Prezes NBP Adam Glapiński widzi już perspektywy do obniżenia podstawowej stopy do 3,5% w przyszłym roku.

Obniżki o 225 punktów bazowych można uznać za drastyczne, za kilkanaście miesięcy powinny bardzo spaść raty kredytowe – komentuje ekspert XTB. – To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki, ale istnieje zagrożenie, że dojdzie do ożywienia inflacyjnego.

Obniżki stóp procentowych są istotne dla siły złotego, przynajmniej teoretycznie, ponieważ obniżki stóp procentowych przez konkretny bank centralny zwykle wywołują osłabienie lokalnej (krajowej) waluty.

Złoty na prawdopodobne obniżki stóp nie zareagował, nadal jest bardzo silny. EUR/PLN wprawdzie wzrósł do poziomów najwyższych od grudnia 2024 r., ale bardziej wynika to z sytuacji globalnej, wywołanej przez prezydenta USA. Natomiast USD/PLN to para walutowa, która stała się wyjątkowo stabilna.

Obniżka stóp procentowych zwykle powoduje osłabienie popytu na lokalną walutę ze strony inwestorów, ponieważ spada opłacalność kupowania obligacji rządowych w danym kraju – wyjaśnia M.Stajniak z XTB. – Jednak warto pamiętać, że po obniżkach stopy procentowe w Polsce pozostaną nadal na wysokich poziomach, tym bardziej kapitał nie powinien drastycznie odpływać.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę
MarketNews
O mnie MarketNews

W MarketNews24 codziennie emitujemy depesze z najważniejszymi informacjami z rynku, które można obejrzeć, przeczytać i usłyszeć. Pracuje dla nas zespół doświadczonych reporterów i dziennikarzy.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka