Niższa inflacja w USA, dobre perspektywy dla kryptowalut i lepsze niż oczekiwano wyniki finansowe wielkich banków podkręciły i tak dobre już nastroje wśród inwestorów finansowych.
Największe banki w USA pokazują solidne wyniki za IV kwartał 2024 roku. Goldman Sachs dominuje wśród banków, zaprezentowane wyniki dały 6% wzrost na starcie sesji w dniu ich ogłoszenia. Kluczowym punktem w wynikach Goldmana, poza przychodami i zyskami powyżej oczekiwań, jest bardzo mocny wynik związany z handlem akcjami, co przyczyniło się do sporego wzrostu przychodów z działalności inwestycyjnej.
Dobre wyniki zaprezentował również JP Morgan oraz Bank of New York Mellon. Bardzo dobry wynik odsetkowy zaprezentował największy bank detaliczny w USA, czyli Wells Fargo. Z drugiej strony bank nieco rozczarował pod względem przychodów względem oczekiwań. To jednak nie przeszkadzał w nawet 6% wzrostem cen akcji.
Spojrzenie sektorowe jest takie, że wyniki banków były bardzo dobre i nawet powyżej oczekiwań – mówi w rozmowie z MarketNews24 Maksymilian Kuch, analityk rynku akcji z XTB. – Banki coraz częściej wspominają o fuzjach i przejęciach, które będą dla nich jednym z kluczowych driverów przychodowych podczas prezydentury D.Trumpa.
Zestawy danych są pozytywne dla instytucji finansowych - silny rynek i mocna gospodarka w USA wspierają aktywność inwestycyjną, a z drugiej strony utrzymujące się wysokie stopy procentowe pozwalają wciąż utrzymywać marżę odsetkową na relatywnie wysokich poziomach. Jednak jeżeli widmo utrwalenia inflacji zagrozi kondycji gospodarczej, a tym samym otoczeniu rynkowemu, spółki mogą być zmuszone do powrotu do wstrzymywania się z optymistycznymi przejęciami. A wtedy bankom ciężko będzie kontynuować tak dynamiczne wzrosty, jakie widzimy w trakcie obecnego sezonu wynikowego.
Nie należy również zapominać o największym zarządzającym na świecie, czyli firmie BlackRock, której aktywa wyceniane są na ponad 10 bln USD, która także ogłosiła już swoje wyniki za IV kw. 20124 r. Spółka kolejny raz odnotowała imponujące napływy środków, w szczególności w przypadku funduszy ETF, czy rynków prywatnych. Spółka pokazała lepsze od oczekiwań przychody oraz zyski.
Za sukces ostatnich miesięcy w dużej mierze odpowiada wprowadzenie ETF-ów na bitcoina oraz ethereum, co przyciągnęło nowe środki ze strony inwestorów, gdy prezes BlackRocka zmienił całkowicie narrację dotyczącą kryptowalut i postanowił być jednym z wiodących graczy na tym rynku – wyjaśnia ekspert XTB. – Szczególnie ETF-y na bitcoina okazały się ogromnym sukcesem.
W dobre nastroje wprowadził inwestorów także odczyt inflacji bazowej, który okazał się niższy od oczekiwań. Inflacja bazowa wyniosła 3,2% r/r za grudzień, przy oczekiwaniu utrzymania na poziomie 3,3% r/r.
Niższa inflacja zwiększa prawdopodobieństwo mniej agresywnej polityki monetarnej ze strony Rezerwy Federalnej, co jest pozytywnie odbierane przez inwestorów. W połączeniu z dobrymi wynikami spółek, w tym z sektora bankowego i BlackRocka, doprowadziło to do silnych wzrostów indeksu S&P 500. Początek prezydentury D.Trumpa umocnił tę tendencję, indeks wybił się na nowy rekord, przekroczył poziom 6 000, a wzrost jego wartości w okresie 52 tygodni jest w okolicach 25% (ponad 80% w okresie ostatnich pięciu lat). Natomiast Dpw Jones jest poniżej rekordowych wyników z początku grudnia 2024 r.
Obecnie rynek widzi szanse na pełną obniżkę stóp ze strony Fed w pierwszej połowie obecnego roku.
Rynki finansowe zainteresowane są teraz także tym, co będzie się działo z kryptowalutami ponieważ D.Trump zapowiada wprowadzenie deregulacji.
Ważne byłoby zniesienie regulacji, że banki musza przetrzymywać w swoich księgach równowartość koty, którą klienci zgromadzili w postaci kryptowalut, a to oznaczałoby, że banki będą miały większe możliwości sprzedawania produktów kryptowalutowych - komentuje M.Kuch z XTB.
W MarketNews24 codziennie emitujemy depesze z najważniejszymi informacjami z rynku, które można obejrzeć, przeczytać i usłyszeć. Pracuje dla nas zespół doświadczonych reporterów i dziennikarzy.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka