MarketNews24
MarketNews24
MarketNews MarketNews
132
BLOG

Najważniejsze problemy polskiej fotowoltaiki

MarketNews MarketNews Gospodarka Obserwuj notkę 1
Konsumenci, którzy zainwestowali w fotowoltaikę zwracają większą uwagę przede wszystkim na system rozliczenia prądu, a branża na uproszczenia podatkowe i przyłączenia techniczne.


GlobEnergia i LONGi przygotowały raport „Fotowoltaika w Polsce, głos branży i prosumentów”, który powstał na podstawie ankiety opracowanej na podstawie próby 608 respondentów (282 prosumentów, 326 osób z branży). Łącznie przeanalizowano 1912 odpowiedzi. Na podstawie wyników ankiety, która została przeprowadzona w dniach 18.09–11.11.2024 r., można wyciągnąć kilka kluczowych wniosków dotyczących aktualnych wyzwań, opinii oraz prognoz dla rynku fotowoltaiki w Polsce. 

W branży panuje pesymizm. Przedstawiciele sektora fotowoltaiki oceniają obecną sytuację raczej negatywnie, głównie z powodu regulacji i wzrostu kosztów. 

Aż 34% profesjonalistów z branży fotowoltaicznej rozważa odejście z tego rynku i przebranżowienie się - mówi w rozmowie z MarketNews24 dyr. Daniel Moczulski z LONGi SOLAR. – Potencjalnie byłaby to bardzo duża wyrwa w rozwoju zielonej transformacji.

Prosumentów cechuje neutralność. Wśród prosumentów pojawiło się więcej ocen neutralnych i pozytywnych, wskazujących umiarkowane podejście. Jednak udział negatywnych odpowiedzi również był znaczący. 

W ocenie rządowego programu „Mój prąd” to jednak przedstawiciele branży są bardziej optymistyczni niż prosumenci. 39% branży ocenia program pozytywnie, podczas gdy tylko 6% prosumentów przyznało najwyższą ocenę. Największy problem wskazany w ankiecie to niewystarczający budżet programu. 

Dzięki ankiecie zdefiniowano najczęściej wskazywane bariery. Taką barierą jest nieatrakcyjny system rozliczeń (74% branży i 52% prosumentów). To także brak edukacji odbiorców (71% w branży). 

Natomiast pozytywne czynniki to dostępność sprzętu (ok. 60%) i niskie ceny komponentów (ponad 70%). 

Obie grupy uznały za najważniejsze: wypłatę 100% nadwyżek depozytu (ponad 40% odpowiedzi), sprzedaż energii bez cen ujemnych (ok. 24%), rozliczenie depozytu bez VAT (17–24%), gwarantowaną minimalną cenę odkupu (ok. 15%).  

Jak wynika z ankiety, prosumenci zwracają większą uwagę na rozliczenia prądu, a branża na uproszczenia podatkowe i przyłączenia techniczne.

Wprowadzenie net-billingu do systemu rozliczeń doprowadziło do nierówności graczy na rynku wśród samych prosumentów – komentuje D.Moczulski z LONGi SOLAR. – Tak rozliczanym konsumentom z końcem roku kalendarzowego przepada 70% niewykorzystanych nadwyżek, zbierane na koncie pieniądze wyparowują z ich portfela. System rozliczeń należałoby zmienić tak, aby był bardziej sprawiedliwy dla prosumentów i przedsiębiorstw energetycznych.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę
MarketNews
O mnie MarketNews

W MarketNews24 codziennie emitujemy depesze z najważniejszymi informacjami z rynku, które można obejrzeć, przeczytać i usłyszeć. Pracuje dla nas zespół doświadczonych reporterów i dziennikarzy.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Gospodarka