MarketNews24
MarketNews24
MarketNews MarketNews
18
BLOG

Społeczne i środowiskowe zaangażowanie firm

MarketNews MarketNews Gospodarka Obserwuj notkę 0
Regulacje skutecznie motywują do działania. Jak wynika z raportu Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCIFP), po raz pierwszy regulacje stały się najważniejszym powodem angażowania się firm w obszar ESG.


Jeśli ktoś nie wierzy w moc regulacji, to dane tegoroczne pokazują wyraźny trend. Jako powód działań ESG wzrosły z 4% w 2019 r. do 66% w 2024 r. 

ESG przestało być postrzegane jako chwilowa moda, stajało się standardem. ESG to skrót oznaczający czynniki, na podstawie których tworzone są ratingi i oceny pozafinansowe firm i innych organizacji. Na składają się trzy elementy: E – environmental, czyli środowisko, S -social responsibility, czyli społeczna odpowiedzialność i G – corporate governance, czyli ład korporacyjny.

Strategiczne podejście do ESG nadal nie jest powszechne, gdyż 49% firm nie posiada strategii w tym obszarze. Jednak te przedsiębiorstwa, które ją posiadają bardzo często włączają ją do strategii biznesowej (85% wskazań). Oznacza to, że firmy planując swój rozwój uwzględniają wyzwania środowiskowe i społeczne adaptując do nich swój model biznesowy.

Firmy nadal mają trudności z określeniem rezultatów działań podejmowanych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jedynie duże organizacje, które posiadają zasoby ludzkie, finansowe i merytoryczne potrafią określić mierzalne korzyści (17% respondentów z dużych firm i ani jedna firma MŚP), natomiast 31% wszystkich przedsiębiorstw odnotowuje wyniki inne niż finansowe, związane najczęściej z poprawą wizerunku, zaangażowaniem pracowników, czy relacjami z interesariuszami. 

Firmy najczęściej angażują się w działania z obszaru dotyczącego społeczności (76% firm) oraz środowiska (72%). Najmniej aktywności podejmowanych jest w zakresie ładu korporacyjnego. 

Firmy coraz częściej będą musiały przeznaczać środki finansowe na realizację zadań w takich obszarach jak ochrona środowiska i na działania wobec swoich głównych interesariuszy, takich jak pracownicy, klienci i społeczności, w których funkcjonują - mówi w rozmowie z MarketNews24 Mariusz Kielich, Kierownik ds. Komunikacji w CCIFP. – To będą także wydatki przeznaczone na wprowadzenie nowych regulacji związanych czy to z ładem korporacyjnym i etyką w biznesie, ponieważ są to te tematy, które należą do szerokiego spektrum jakim jest ESG.

Francusko-Polska Izba Gospodarcza opublikowała wyniki dziewiątej edycji swojego flagowego badania „ESG w praktyce – Barometr CCIFP”. Z raportu dowiadujemy się, jak firmy operujące na polskim rynku podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG). Wymogi prawne są obecnie najważniejszym czynnikiem motywującym firmy do wdrażania działań ESG, choć nadal znaczna część firm angażuje się ze względów wizerunkowych. Główną barierą rozwoju jest brak środków finansowych, co szczególnie dotyka firmy z sektora MŚP.

Badanie „ESG w praktyce – barometr CCIFP” zostało przeprowadzone na próbie 120 firm w listopadzie 2024 r. 58% stanowiły firmy duże, zatrudniające powyżej 250 pracowników, reszta to firmy MŚP. 41% respondentów to firmy z kapitałem francuskim, 55% to przedsiębiorstwa polskie lub z innym kapitałem zagranicznym.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę
MarketNews
O mnie MarketNews

W MarketNews24 codziennie emitujemy depesze z najważniejszymi informacjami z rynku, które można obejrzeć, przeczytać i usłyszeć. Pracuje dla nas zespół doświadczonych reporterów i dziennikarzy.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka