MarketNews24
MarketNews24
MarketNews MarketNews
66
BLOG

Zaburzenia uczenia się, mity i prawda

MarketNews MarketNews Społeczeństwo Obserwuj notkę 0
Specyficzne zaburzenia uczenia się, to grupa problemów w rozwoju dziecka, które mają źródła już w okresie prenatalnym, a które ujawniają się wyraźnie dopiero w wieku szkolnym.

Dotknięte nimi dziecko nie jest w stanie sprostać typowym wymaganiom szkolnym, z którym nie mają problemów jego przeciętni rówieśnicy – warto to podkreślić – problem ten jest niewspółmierny do wieku dziecka.


- Co ważne, są to zaburzenia pierwotne i nie wynikają z obniżonego poziomu

intelektualnego, uszkodzeń mózgu czy błędów dydaktycznych – mówi w rozmowie z MarketNews24 Mateusz Kurek, psycholog i psychoterapeuta w Centrum CBT. – Ze specyficznymi zaburzeniami uczenia się związanych jest wiele mitów, dalekich od prawdy.

Ta szeroka kategoria obejmuje następujące zaburzenia odnoszące się do umiejętności

szkolnych: czytania, pisania i umiejętności matematycznych:

• dysleksja – charakteryzują ją problemy z czytaniem: niska poprawność czytania wyrazów, wolne tempo i/lub zakłócona płynność czytania, słabe rozumienie czytanych tekstów;

• dysgrafia – odnosi się do umiejętności pisania: np. zniekształconej pisowni pod względem graficznym, ale też popełniania błędów ortograficznych pomimo wiedzy i znajomości obowiązujących reguł;

• dysortografia – razem z dysgrafią tworzą grupę zaburzeń pisania: nasilone błędy ortograficzne, uporczywe stosowanie zapisu fonetycznego, zmiany struktury wyrazów, pomijanie, zamiana liter i sylab, niestosowanie wielkich liter czy znaków interpunkcyjnych, problemy z konstrukcją wypowiedzi pisemnej

  • dyskalkulia – czyli upośledzenie liczenia: problem z opanowaniem pojęcia liczby, zastosowaniem podstawowych działań arytmetycznych, problemy z nabywaniem wiedzy o faktach z zakresu matematyki np. tabliczka mnożenia.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę
MarketNews
O mnie MarketNews

W MarketNews24 codziennie emitujemy depesze z najważniejszymi informacjami z rynku, które można obejrzeć, przeczytać i usłyszeć. Pracuje dla nas zespół doświadczonych reporterów i dziennikarzy.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo