Dziecko, które wybiera się na pierwszy dzień do szkoły ma prawo odczuwać różne emocje, a będzie to głównie lęk.
Lęk pojawia się właśnie wtedy, gdy nie wiemy co się dalej wydarzy. Dziecko może obawiać się w jaki sposób będzie musiało się zachować, co będzie od niego wymagane.
- Dlatego warto, aby w czasie wakacyjnym rodzice skupili uwagę na tym, żeby przygotować dziecko właśnie do tego, pierwszego dnia - mówi w rozmowie z MarketNews24 mgr Ewa Strugalska–Gola, psycholog, psychoterapeuta poznawczo–behawioralny w Centrum CBT. - Można to zrobić poprzez rozmowę o tym, jak szkoła może wyglądać, można też przejść się do budynku szkoły, aby pokazać też jak będzie wyglądała droga do szkoły.
Bardzo fajnym elementem będzie wspólne przygotowywanie plecaka do szkoły czy ubrania na ten pierwszy dzień. To będzie dawało dziecku poczucie, że wie co się wydarzy. Możemy też opowiedzieć, jak wygląda dzień w szkole na podstawie naszych wspomnień.
Ważne jest, aby z dzieckiem porozmawiać, bo w każdych sytuacjach zmian odczuwa ono lęk związany właśnie z tym, że nie wie co się będzie działo.
A co zrobić, jeżeli po kilku dniach dziecko nie chce chodzić do szkoły?
- Wtedy warto przyjrzeć się co jest tego przyczyną, bo to może być wpływ grupy rówieśniczej, albo tego, że dziecko nie rozumie tego co się od niego wymaga – wyjaśnia Ewa Strugalska–Gola z Centrum CBT. – Warto porozmawiać z dzieckiem, aby dowiedzieć się skąd te emocje pochodzą i znaleźć wspólnie rozwiązanie.
Dziecko może potrzebować wsparcia polegającego na przykład na tym, że rodzić będzie towarzyszył przy wprowadzeniu do klasy.
I warto też porozmawiać z nauczycielem, aby zrozumieć jaka może być przyczyna takiej sytuacji.
Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne i może inaczej przeżywać ten czas. Niektóre dzieci będą bardziej nerwowe, inne zaś z niecierpliwością wyczekują pierwszego dnia w szkole. Najważniejsze jest, abyśmy byli dla nich cierpliwi, wyrozumiali i otaczali ich wsparciem.
W MarketNews24 codziennie emitujemy depesze z najważniejszymi informacjami z rynku, które można obejrzeć, przeczytać i usłyszeć. Pracuje dla nas zespół doświadczonych reporterów i dziennikarzy.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo