MarketNews24
MarketNews24
MarketNews MarketNews
54
BLOG

Inwestowanie w mieszkania najpopularniejszym sposobem oszczędzania przez Polaków

MarketNews MarketNews Gospodarka Obserwuj notkę 1
Popyt na mieszkania został rozkręcony na taką skalę, że jeszcze bardziej przyspieszy wzrost cen mieszkań, tym bardziej, że taka inwestycja jest najpopularniejszym sposobem oszczędzania przy inflacji, która prawdopodobnie zacznie znów rosnąć w II kw. 2024r.

W grudniu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 46,34 tys. kredytobiorców w porównaniu do 12,3 tys. rok wcześniej. To oznacza wzrost o 277% r/r. W porównaniu do listopada 2023 r. liczba osób wnioskujących o taki kredyt była wyższa o 16,4%. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w grudniu 435,27 tys. zł (najwyższa w historii) i była wyższa o 25,1% niż w grudniu 2022 r. W porównaniu do listopada 2023 r. wzrosła ona o 1,3%.


Popyt osiągnął historycznie najwyższy poziom. Stało się to za sprawą rządowego programu Bezpieczny kredyt 2%, w którym niedoszacowano popyt i potrzebne dopłaty z budżetu państwa.

- W ulubionym sposobie oszczędzania różnimy się bardzo od naszych sąsiadów z Europy Zachodniej i także od Amerykanów, natomiast blisko nam do Chińczyków, wśród których inwestowanie w nieruchomości jest sposobem na budowanie emerytury - mówi w rozmowie z MarketNews24 Jan Dziekoński, założyciel firmy doradczej i portalu analitycznego FLTR.pl, niezależny analityk rynku nieruchomości. 

Podobnie jak Chińczycy sporadycznie inwestujemy w akcje spółek i obligacje, a tak duży strumień oszczędności, który trafia na rynek mieszkaniowy jest pośrednio przyczyną tego, że mieszkania w Polsce są relatywnie drogie.

Sposobem oszczędzania poprzez inwestowanie na rynku nieruchomości, bez wywoływania tak wysokiej presji popytowej, mogłyby stać się spółki typu REIT. Real Estate Investment Trust (REIT) to podmiot finansowy, który występuje w charakterze spółek albo funduszy notowanych na giełdzie papierów wartościowych, dzięki któremu mniejsi inwestorzy mogą lokować swoje środki w nieruchomości. Są popularne we Francji, Niemczech, Hiszpanii i USA.

- Niestety trzy podejścia do stworzenia ustawy o REIT-ach zostały jak dotąd utrącone przez polityków, a są one potrzebne, aby z jednej strony dać możliwości inwestowania, a z drugiej strony odciążyć rynek mieszkaniowy od inwestycji finansowych – komentuje Jan Dziekoński, założyciel firmy doradczej i portalu analitycznego FLTR.pl.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę
MarketNews
O mnie MarketNews

W MarketNews24 codziennie emitujemy depesze z najważniejszymi informacjami z rynku, które można obejrzeć, przeczytać i usłyszeć. Pracuje dla nas zespół doświadczonych reporterów i dziennikarzy.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Gospodarka