Zespół wypalenia zawodowego jest chorobą cywilizacyjną. Podstawowym objawem jest utrata energii wynikająca z nadmiernego i intensywnego obciążenia obowiązkami.
- Oprócz objawów somatycznych i psychologicznych związanych z drażliwością i napięciem, zespół wypalenia zawodowego charakteryzują się również obniżonym poczuciem wartości własnej pracy - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr nauk o zdrowiu Anna Kaźmierczak-Mytkowska, specjalista psychologii klinicznej, dyrektor medyczny ds. dzieci i młodzieży Centrum CBT. – Takie osoby często wyznaczają sobie zbyt wysokie i nieadekwatne cele, których nie da się zrealizować w normalnym toku pracy.
Osoby te wycofują się z aktywności zawodowej z powodu nadmiernej drażliwości, która utrudnia im funkcjonowanie.
Zespół wypalenia to efekt braku balansu pomiędzy pracą zawodową i życiem osobistym, w tym – aktywnością fizyczną i zdrowym żywieniem. Ważna jest odpowiednia ilość snu, ale też ilość kontaktów społecznych, które sprawiają przyjemność i satysfakcję.
Na pierwszym i drugim etapie wypalenia wystarczająca ilość wypoczynku i urlop powodują, że objawy ulegają redukcji. Trzeci etap jest już chorobą, której ucieleśnieniem jest epizod depresyjny, wówczas potrzebna jest profesjonalna pomoc terapeutyczna, a w szczególnych przepadkach również opieka psychiatryczna.
- Przy obciążeniu psychicznym, które pojawia się u młodszych i u starszych pracowników, adekwatnym jest zwrócenie uwagi, że nie wszystkie objawy pogorszenia samopoczucia wynikają tylko i wyłącznie z choroby somatycznej – wyjaśnia dr Anna Kaźmierczak-Mytkowska z Centrum CBT.
W MarketNews24 codziennie emitujemy depesze z najważniejszymi informacjami z rynku, które można obejrzeć, przeczytać i usłyszeć. Pracuje dla nas zespół doświadczonych reporterów i dziennikarzy.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka