NIE ZAPOMINAJMY O SKROMNYCH I ZAPOMNIANYCH BOHATERACH, WALCZĄCYCH O NIEPODLEGŁOŚĆ NASZEGO KRAJU.
Msza święta w intencji przedwcześnie zmarłych działaczy patriotycznych: Śp. Wiesława GĘSICKIEGO w 20 rocznicę śmierci (15 V 2002) oraz śp. Piotra KOLANOWSKIEGO w 1 rocznicę śmierci (14 V 2021), odbędzie się:
Czas: Poniedziałek, 16 maja 2022, godz. 18.00;
Miejsce: Kościół pw. Przemienia Pańskiego w Gdyni Cisowej, przy ul. Kcyńskiej 2;
To zrozumiałe, że nie każdy z nas będzie mógł przybyć na tę Mszę Świętą do Gdyni, ale postarajmy się chociaż w tych dniach o łączność duchową poprzez modlitwę w intencji śp. Wiesława i śp. Piotra. Prośba i apel także do tych którzy ich nie znali o westchnienie za Ich duszę i choćby jedno Zdrowaś…R.I.P. oraz Cześć Ich Pamięci!
W najbliższą niedzielę 15 maja 2022 przypada 20 rocznica śmierci działacza opozycji niepodległościowej śp. Wiesława Gęsickiego, m.in. koordynatora Komisji Krajowej Federacji Młodzieży Walczącej.
Z inicjatywy dawnych kolegów i przyjaciół organizowane jest spotkanie w miejscu jego wiecznego spoczynku na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie. Zbiórka w najbliższą niedzielę przed główną bramą przy ul. Wójcickiego 14 o godzinie 12.
Pamięci Wiesława Gęsickiego, patrz.
Przed rokiem pożegnaliśmy naszego Przyjaciela śp. Piotra Kolanowskiego, szczerego patriotę, publicystę, miłośnika Kresów i Węgier oraz znawcę historii. Spoczął na Starych Powązkach w Warszawie (kwatera 350). O innych Mszach świętych w Jego intencji, patrz.
mariuszroman.gdy@gmail.com
Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach.
W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej.
W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych.
W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura