„ANTYMANTYKA” nr 28 pismo/magazyn Federacji Młodzieży Walczącej, wydawane w II obiegu, a wychodzące w Gdyni (Region Pomorze Wschodnie). Numer ukazał się z datą: 1990.01.25. Na pierwszej stronie okolicznościowa informacja o zbrodni (wciąż niewyjaśnionej) dokonanej w nocy z 20/21 stycznia 1989 na ks. Stefanie Niedzielaku.
Zamieszczono na str. 1 także dwa oświadczenia: pierwsze sygnowane przez organizacje niepodległościowe (w tym: FMW) a przedstawiające postulaty m.in.: wycofania wojsk sowieckich z Polski, likwidacji PZPR, a także przeprowadzenia wolnych wyborów. W drugim oświadczeniu czytamy o powołaniu Ogólnopolskiej Komisji Porozumiewawczej FMW mającej przeprowadzić zjednoczenie struktur federacyjnych związanych z Komisją Krajową oraz Krajową Radą Koordynacyjną. Oświadczenie sygnowane przez: Mariusza Romana, Włodzimierza Pietrusa, Andrzeja Pietruczanisa, Wojciecha Polaczka, Macieja Langa i śp. Marka Dykę.
Ponadto na str. 2 pisma opublikowano tekst pt. „Rumunia – krwawa rana na ciele pierestrojki” podpisany pseudonimem „Zagłoba” używanym przez Macieja Langa, co ciekawe obecnie ambasadora RP w Bukareszcie. Zgodnie z zapowiedzią umieszczoną na pierwszej stronie opublikowano także na str. 2 relację z brutalnej interwencji sił porządkowych w tym pobić członków FMW w grudniu 1989: Roberta Licbarskiego i Tomasza Kalinę w Gdańsku oraz w styczniu 1990 śp. Krzysztofa Malickiego na dworcu PKP w Gdyni.
Na 3 str. pisma opublikowano tekst pt. „Dobrze jest być komunistą” autorstwa śp. Wiesławy Kwiatkowskiej będący krótką ale jakże wymowną retrospekcją: od WZZ do 1990. Dla przypomnienia dodajmy, że W. Kwiatkowska po wprowadzeniu stanu wojennego została aresztowana i skazana przez Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni na pięć lat więzienia. Wyszła na wolność w marcu 1983. Ponadto na tej stronie zacytowano „Krótkie słuchowisko” autor: Sławomir Mrożek. A także krótki (niestety mało czytelny) tekst zatytułowany „Z życia Lesia” z którego możemy m.in. dowiedzieć się że dla L. Wałęsy sytuacja z 1989. była cyt.: „drugim sukcesem po Jałcie” (sic!).
Na ostatniej 4 stronie pisma opublikowano tekst ideowy pt. „Pomników nie będzie” autorstwa śp. Mariusza Urbana, nawiązujący do potrzeby likwidacji pomników, szerzej wszystkich symboli systemu narzuconego Polsce po II wojnie. Przy czym zwracano w nim uwagę, aby nie mylić pomników z cmentarzami na których spoczywają żołnierze sowieccy. Na tej stronie ukazały się także cztery rysunki satyryczne oraz wezwanie pt. „Dość Jałty” wzywające do wzięcia udziału w organizowanym m.in. przez FMW wiecu w Gdańsku.
Po raz kolejny podane zostały adresy oraz numery telefonów dwóch oficjalnych przedstawicieli FMW: w Gdyni: Mariusza Romana oraz Gdańsku: Zbigniewa Justy. Format pisma A5, cztery strony. Druk pisma wykonany metodą offsetową, a jego cena poza kolportażem tradycyjnym, np. przy stolikach sprzedażowych: wynosiła 100 zł. Podana informacja o nakładzie pisma: 8 tys. egz. Kolportowany był głównie w szkołach średnich Trójmiasta oraz innych miejscowościach związanych z regionem: Wejherowie, Chojnicach, Bydgoszczy, a także śladowe ilości w całej Polsce.
Całość skanów tego numeru oraz innych (sukcesywnie dodawanych), patrz tutaj.
W nawiązaniu plakat informujący o wiecu po którym doszło także do demonstracji zorganizowanej w dniu 12 lutego 1990 w rocznicę Jałty, zorganizowanej m.in. przez Federację Młodzieży Walczącej (zaszczycił nas wówczas swoją obecnością i przemawiał pod pomnikiem Sobieskiego Wojciech Ziembiński, nestor opozycji niepodległościowej). Całość info, patrz tutaj.
Autor plakatu, zdaje się: Maciej Lang.
Po wiecu udaliśmy się w ramach demonstracji pod gdański Akwen, gdzie nasze postulaty przekazałem w rozmowie p. B. Borusewiczowi. Co ciekawe do tego wydarzenia odnosi się także zapis rozmowy z zamkniętego spotkania w WUSW w Gdańsku, na którym Lech Wałęsa spotkał się z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, na początku 1990. Słuchaj zwłaszcza (2.30 – 5.14). Zapis, patrz poniżej:
mariuszroman.gdy@gmail.com
Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach.
W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej.
W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych.
W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura