Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
154
BLOG

Tradycja zobowiązuje - obchody rocznicy 13 grudnia

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Społeczeństwo Obserwuj notkę 1

Działacze niepodległościowi związani z Federacją Młodzieży Walczącej, a następnie jako Liga Republikańska po mrocznych latach 80. przez całą dekadę lat 90. ub. wieku organizowali w Gdyni wspólnie z Oddziałem Gdyńskim ZR NSZZ „Solidarność” oraz innymi organizacjami - demonstracje i uroczystości w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, aby upamiętnić wszystkie ofiary (z całą pewnością było ich ok. 100), w tym Roberta Możejko związanego z FMW, zabitego w Kętrzynie w czerwcu 1989. Następnie z naszej inicjatywy w 1999 roku, udało się obchody 13 grudnia wpisać w kalendarz uroczystości miejskich i tak jest do dzisiaj.

image

Harmonogram tegorocznych gdyńskich uroczystości w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego:

Od 10 do 20 grudnia 2021: w centrum miasta, na placu przed Gdyńską Kolegiatą będzie można oglądać wystawę "Dwa Grudnie", prezentującą tragiczne dni grudnia 1970 roku i 13 grudnia 1981 roku, przygotowaną przez Fundację Pomorska Inicjatywy Historyczna, patrz także: tutaj.

13 grudnia:

18.00 - Msza Św. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni

18.50 - program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni

19.15 - przemarsz ulicami: ul. Portowa, plac Kaszubski, ul. Świętojańska, ul. Pułaskiego

19.30 - uroczystość przed Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego (ul. Pułaskiego)- modlitwa, przemówienia, złożenie kwiatów.

14 grudnia, godz. 18.00: Gdynia, Biblioteka Wzgórze (ul. Biskupa Dominika 3) – prezentacja albumu „Orła Wrona nie pokona. Stan wojenny w Gdyni (lata 1981-1983)” (org.: Oddział IPN w Gdańsku, Biblioteka Wzgórze).

image

Tekst sprzed dekady pt. "W rocznicę stanu wojennego", patrz tutaj.

mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo