W ramach wolontariatu Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej - nasza pierworodna Aleksandra podjęła się szycia maseczek ochronnych. Na zdjęciu uwidoczniona pierwsza partia, efekt pracy w weekend z pomocą mamy, ale jak zapowiada - to nie jest jej ostatnie słowo… Pierwsze 50 sztuk maseczek zostało już odebrane i trafi do pomorskich szpitali.
Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR zostało powołane rozkazem Naczelnictwa ZHR 11 marca 2020 roku i ma także swój sztab na Pomorzu. Jednym z działań Pogotowia jest szycie maseczek dla szpitali - i tak, w ciągu paru tygodni, załoga pomorskiego pogotowia oddała ich już do użytku około 3300! Przekazano je:
600 maseczek oddanych do szpitala w Dzierżążnie,
600 maseczek oddanych do szpitala w Kościerzynie,
900 maseczek oddanych do szpitala w Gdyni,
1200 maseczek oddanych do szpitala w Gdańsku!
Harcerki i harcerze zawsze odpowiadali na potrzeby i problemy, które dotykały naszą Ojczyznę. W czasie II Wojny Światowej były to Szare Szeregi i Pogotowie Harcerek, w grudniu 1981 r. Harcerskie Pogotowie Zimowe, a w czasie wizyt papieży Białe Służby, a także wiele mniejszych, lecz nie mniej potrzebnych akcji, w których licznie włączali się jako wolontariusze, by służyć Bogu i bliźnim. Tym razem stając w obliczu ogólnoświatowej epidemii, w ramach Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej błyskawicznie uruchomiono Pogotowie Harcerek i Harcerzy.
Paliwo i środki ochrony osobistej finansują ze środków własnych. Starają się pozyskiwać materiały od sponsorów i już udało im się uzyskać duże ilości fizeliny oraz gumy tkanej do szycia maseczek. Niestety jest coraz trudniej zdobyć te materiały i właśnie dlatego zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie zrzutki.
Niestety, powoli kończą im się materiały i środki, czyli fizelina i gumka, z których szyją maseczki. Dlatego proszą: „jeśli nie możecie sami działać w Pogotowiu, a chcecie wesprzeć nasze działania, możecie wpłacić na ten cel pieniądze poprzez poniższą zrzutkę. Zachęcamy Was również do podawania informacji w świat i udostępniania”.
Prośba o wsparcie zrzutki, patrz tutaj
mariuszroman.gdy@gmail.com
Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach.
W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej.
W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych.
W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo