64 lata temu, czwartego stycznia 1960 roku, w wypadku samochodowym zginął zaledwie 47- letni pisarz francuski Albert Camus. Był synem Alzatczyka, który zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Marną, gdy jego syn miał zaledwie kilka miesięcy i niepiśmiennej Hiszpanki. Gdy w roku 1957 dostał literackiego Nobla miał zaledwie 44 lata. Młodszym od niego noblistą z literatury w historii tej nagrody był tylko Rudyard Kipling. Podczas bankietu w Sztokholmie Camus mówił o swoim postrzeganiu roli pisarza:
- "Nie może on służyć tym, którzy tworzą historię, lecz tym, którzy są jej ofiarami".
- "Być może nie jesteśmy w stanie sprawić, by świat nie był miejscem, gdzie torturuje się dzieci. Ale możemy ograniczyć liczbę dzieci poddawanych torturom" to słowa jednego z bohaterów "Dżumy", które wypowiedział do dominikanów w jednym z klasztorów. Latour.
- "Bracia moi, doścignęło Was nieszczęście. Bracia moi, zasłużyliście na nie" Zaraza bowiem to kara Boska za zepsucie, za moralną zgniliznę" te słowa w szczycie pandemii, w katedrze na głównym rynku wypowiedział ojciec Peneloux.
- "Posiany przez wiatr, zebrany przez wiatr, a jednak twórca, taki jest człowiek, poprzez wieki wieków, dumny, że żyje przez chwilę" - napisał w notatniku tuż przed śmiercią.
-"Raczej umrzeć stojąc niż żyć na kolanach".
-"Jest tylko jeden problem filozoficzny prawdziwie poważny - samobójstwo, to pierwsze zdanie "Mitu Syzyfa".
- Poproszony o wypowiedzenie 10 najważniejszych słów, wymienił 1: "Świat, cierpienie, ziemia, matka, ludzie, pustynia, honor, bieda, lato, morze".
- "Długo patrzę na morze. Mimo wszystkich moich wysiłków i przemyśleń, niemożliwością jest otrząśnięcia się z tego smutku, którego nawet nie jestem w sanie zrozumieć" - zapiski z podróży po obu Amerykach.
- "Bakcyl dżumy nigdy nie umiera" - to zdanie kończy słynną powieść Alberta Camusa.
- "Życie to hospicjum, nigdy szpital".
-"Tylko życie bez zgody na zło ma sens i jest godne człowieka".
-"Chrystus przyszedł, aby rozwiązać dwa problemy zasadnicze. Które są właśnie problemami zbuntowanych: zła i śmierci. Jego rozwiązanie polegało na tym, że doświadczył obu" - napisał w książce "Człowiek zbuntowany" niewierzący Albert Camus.
Interesuję sie działalnością polskiego wymiaru sprawiedliwości, szczególnie władzą sądowniczą, a także orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura