18 października
Gala IV edycji Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego
Instytut Pileckiego razem z partnerem, Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, już po raz czwarty wręczył Międzynarodową Nagrodę im. Witolda Pileckiego. Otrzymało ją autorzy najlepszych książek naukowych i reporterskich, które ukazały się w 2023 roku po polsku lub po angielsku i dotykają polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów. Ponadto, w obliczu drastycznych wydarzeń rozgrywających się za wschodnią granicą Polski, o nagrodę specjalną rywalizowały książki na temat trwającej od 2014 roku agresji Rosji na Ukrainę lub ilustrujące procesy w Białorusi po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku.
Statuetkę nawiązującą do inspirowanego twórczością ludowych rzeźbiarzy stylu kozikowego, który był charakterystyczny dla wzornictwa II Rzeczypospolitej zaprojektowaną przez duet "Trzupki" Monikę [malarka] i Tomasz [malarz i architekt] Trzupków otrzymali.
Naukowa książka historyczna roku: [na zdjęciu trzeci z lewej]:
Grzegorz Hryciuk, Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków 1944-1946, Wydawnictwo Literackie
Reportaż historyczny: Kalina Błażejewska [na zdjęciu siódma z lewej], Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych, Wydawnictwo Czarne
Nagroda specjalna: Christopher Miller [na zdjęciu dziewiąty z lewej] The War Came To Us: Life and Death in Ukraine, Bloomsbury Publishing.
Interesuję sie działalnością polskiego wymiaru sprawiedliwości, szczególnie władzą sądowniczą, a także orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura