5 sierpnia
„Im mniej godni swoich wysokich urzędów są ci, którzy je piastują, tym pewniej się czują i tym mocniej się nadymają głupotą i bezczelnością”. – Demokryt z Abdery.
Zachowanie ludzi, którzy w czasie składania przez generała Zbigniewa Ścibora – Rylskiego prezesa Związku Powstańców Warszawskich, wiązanki kwiatów przed pomnikiem Gloria Victis, głośno buczeli, z całą pewnością zasługuje na słuszną krytyką a nawet zdecydowane potępienie. Albowiem jest wyrazem elementarnym brakiem szacunku dla pana generała, człowieka, którego zasługi dla odzyskania niepodległości i suwerenności trudno przecenić. Czy słuszne jednak jest nazywanie ich kibolami? No bo jak nazwać sędziów, którzy 14 maja 2009 roku, uczestnicząc w zwołanej przez Krajową Radę Sądownictwa, Nadzwyczajnym Zebraniu Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sądów Okręgowych, któremu przewodniczył pan sędzia Stanisław Dąbrowski, ówczesny przewodniczący KRS, a obecny pierwszy prezes Sądu Najwyższego, dopuścili się czegoś równie karygodnego, i to w siedzibie KRS. Oto sędziowska elita, nie tylko buczała podczas wystąpienia pana ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy, którego zasługi w tym, że żyjemy w wolnej, suwerennej, niepodległej no i sprawiedliwej Polsce, są bezdyskusyjne, ale sędziowie, którzy publicznie krytykowali pana ministra, podobnie jak pan poseł Antoni Macierewicz, dostawali gromkie brawa. A tak w ogóle, to nazywanie anonimowej grupy osób kibolami może być ryzykowne. Bo wśród tych osób może być sędzia. Tak jak to się zdarzyło 5 września 2009 roku w Chorzowie, gdzie przed meczem Polska – Irlandia Płn, policja zatrzymała 11 łamiących prawo kibiców, a jednym z nich okazał się być sędzia XIV wydziału karnego Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa. Po wyprowadzeniu go ze stadionu zasłaniał się immunitetem i nie chciał się poddać badaniu alkomatem, a funkcjonariuszowi z policyjnego patrolu, groził „K…a będziesz siedział w kryminale.
Interesuję sie działalnością polskiego wymiaru sprawiedliwości, szczególnie władzą sądowniczą, a także orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura