Profesor Maria Grzegorzewska [1887-1967] to polska psycholog i pedagog, która stworzyła pedagogikę specjalną w Polsce. Dzięki niej w 1921 roku powstało Państwowe Seminarium Pedagogiki Specjalnej, które po połączeniu z Państwowym Instytutem Fonetycznym dało podwaliny do utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej. Dorobek Grzegorzewskiej w dziedzinie wychowania i nauczania osób niepełnosprawnych jest nie do przecenienia. W warszawskim Instytucje, którego była dyrektorem, opracowano szereg uznanych potem metod pracy i sposobów rozpoznawania potrzeb dzieci i młodzieży dotkniętych niepełnosprawnością.
Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej mający od 1970 r. status wyższej szkoły zawodowej, został w 1976 r. przekształcony w Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej, a następnie w 2000 r. w Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
Źródło: Kalendarz Polski
Wykształcenie to dobro, którego nikt nie może nam odebrać - Menander
Interesuję sie działalnością polskiego wymiaru sprawiedliwości, szczególnie władzą sądowniczą, a także orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo