Koh-i-noor
Koh-i-noor, czyli po hindusku "góra światła", to pochodzący z Indii jeden z największych znanych na świecie diamentów, a na pewno jeden z najbardziej rozpoznawalnych. Waży 105 karatów, czyli 21,6 g i obecnie znajduje się w Muzeum Tower w Londynie, gdzie od 1911 roku zdobi angielską koronę.
Hinduskie legendy mówią, że klejnot ten odkryto na czole noworodka płci męskiej porzuconego nad brzegiem rzeki Jamuna. Dziecko, które okazało się być Karną, synem boga Słońca, przeniesiono na dwór władcy. Następnie klejnot włożono w posąg boga Sziwy na miejsce tzw. trzeciego oka, oka olśnienia.
Pierwsze wzmianki o diamencie należącym do radży Malwy pochodzą z kronik z początku XIV wieku. Klejnot przechodził z rąk do rąk wśród radżów i indyjskich książąt, a w 250 - lecie utworzenia Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej został podarowany królowej Wiktorii.
Źródło: Kalendarz Polski
Ten, który nigdy nie zmienia swoich poglądów, przeważnie ich nie posiada - Alberto Moravia.
Interesuję sie działalnością polskiego wymiaru sprawiedliwości, szczególnie władzą sądowniczą, a także orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura