9 września 1944. Sobota.
PCK w porozumieniu z władzami niemieckimi ustalił możność wychodzenia z bombardowanych rejonów cywilnej ludności [kobiety, starsi mężczyźni, dzieci] również i na dzień dzisiejszy. Jednakże na żądanie władz niemieckich zostały przesunięte godziny wychodzenia na czas od 6-ej do 8-ej rano.
√ Między 6.00 a 8.00 nastąpiło zawieszenie ognia, dające ludności cywilnej szansę opuszczenia miasta.
√ Ciężkie walki na północy Śródmieścia.
√ Na Czerniakowie oddziały "Radosława" i "Kryski" [łącznie ok. 1100 żołnierzy]osadziły tereny w pobliżu al. 3 Maja, utrzymując przez Książęcą łączność ze Śródmieściem Płd.
√ Ukazał się drugi numer ręcznie pisanego pisma dla dzieci "Dzieci Mokotowa". Pismo było przygotowywane również przez dzieci.
Twarda obrona
W ciągu ostatnich paru dni otrzymaliśmy kilka relacji o nastrojach w oddziałach niemieckich - zarówno z SS jak i Wehrmachtu, walczących w Warszawie. Relacje te są na ogół zgodne.
Niemcy są w najwyższej mierze poruszeni wiadomościami o katastrofie na froncie zachodnim. Powszechny brak wiary łączy się z przeświadczeniem o przegranej wojnie, która lada tydzień przejść może w katastrofalne załamanie się ustroju i wojska. Nastrój bardzo zły.
Bardzo częste przehandlowywania Polakom żywności w zamian za ubrania cywilne. Dziwią się twardości obrony Warszawy. "Biuletyn Informacyjny",9 IX.
Źródło: Almanach Powstańczy 1944.
Interesuję sie działalnością polskiego wymiaru sprawiedliwości, szczególnie władzą sądowniczą, a także orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura