Rozmaryn
Świeże lub suszone liście rozmarynu dodaję się w niewielkich ilościach do ciemnych mięs, szczególnie do wołowiny i baraniny. Powoduje ich zmiękczenie, poprawę smaku, a w przypadku baraniny - złagodzenie nieprzyjemnego zapachu. W kuchni staropolskiej aromatyzowano nim potrawy z dziczyzny. Charakteryzuje się orzeźwiającym, nieco cierpkim smakiem i ostrym, określany jako leśny zapachem.
Używa się go też do aromatyzowania pieczonych ziemniaków i suszonych karczochów. We Włoszech doprawia się nim rosoły, flaki, wieprzowinę podawaną na zimno, mięso siekane, mostek cielęcy, stanowiący smakołyk tamtejszych stołów, a również pieczeń cielęcą, którą szpikuje się szpilkami rozmarynu i nabiera czosnkiem. Rozmaryn podnosi też smak gotowanych i pieczonych ryb. Płastugę albo pstrąga, ugotowane w wywarze z rozmarynu i białego wina, podaje się z sosem doprawionym gałką muszkatołową i także rozmarynem.
Źródło: Kalendarz polski
Wolę błąd entuzjasty od obojętności mędrca - Anatole France.
Interesuję sie działalnością polskiego wymiaru sprawiedliwości, szczególnie władzą sądowniczą, a także orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości