Więc mamy zmianę. Dobrą zmianę. Morawiecki premierem. W tym momencie należy zastanowić się co to oznacza ? Decyzja ta jest podyktowana z nowymi priorytetami PiS i ogłoszeniem zakończenia z sukcesem pierwszego etapu i zrealizowaniem celów jaki miał przed sobą rząd Beaty Szydło . Teraz czas na gospodarkę bo Morawiecki to gospodarka. Szydło to polityka socjalna. Decyzja jaką podjął PiS wydawać by się mogło jest bardzo ryzykowna. B. Szydło cieszy się dużą popularnością i zaufaniem elektoratu. Morawiecki postrzegany jest jako technokrata ale czy rzeczywiści takim jest? Niedawno Morawiecki ogłosił ze jego celem jest zbudowanie kapitalizmu społecznego czyli zrównoważony rozwój wszystkich elementów państwa czyli firmom jak i całego społeczeństwa bez wykluczeń. Myślę ze wszyscy obecni analitycy życia politycznego i gospodarczego powinni przestudiować idee jakie głosił polski ekonomista II RP Leopold Caro, będzie to klucz do zrozumienia decyzji podejmowanych przez Morawieckiego
Patrząc na nowego premiera i jego wcześniejsze wypowiedzi jak i zainteresowania można pokusić się o priorytety jakimi będzie kierował się w polityce gospodarczej. Morawiecki jest zafascynowany polityka gospodarcza II RP a szczególnie osiągnięciami Kwiatkowskiego i jego wielkiego planu rozwoju kraju. Kwiatkowski kojarzy nam się głównie z budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego związanego głównie z rozwojem przemysłu obronnego. Jednak plan Kwiatkowskiego to 15-letni plan rozwoju kraju w różnych segmentach gospodarczych i społecznych. Oczywiście różnice w priorytetach musza być. Dziś Polska jest innym krajem z inną infrastrukturą i potrzebami jednak możemy pokusić się o analogie. Centralny Port Lotniczy i okołolotniskowa infrastruktura ma spełniać taka role jak spełniała Gdynia w II RP czyli ma być oknem na świat i trampoliną do dalszych inwestycji. Konsolidacja przemysłu zbrojeniowego i jego rozbudowa poprzez budowę doliny lotniczej ma być odpowiednikiem COP. Nie jest przypadkiem że Kongres 590 odbył się w Rzeszowie. Postawienie na przemysł i nowe technologie to wstęp do rozwoju edukacji i dalszą rozbudowę infrastruktury. Podobnie jak w II RP Morawiecki widzi role kapitału państwowego, który ma być motorem rozwoju gospodarczego państwa ale nie dlatego , że jest przeciwnikiem kapitału prywatnego tylko z uwagi na to , że w naszym kraju jest on stosunkowo mały i nie może być podstawa do skoku cywilizacyjnego.
Warto zwrócić też uwagę na wypowiedzi Morawieckiego odnoszące się do wielkich korporacji międzynarodowych w których Morawiecki upatruje zagrożenie w zrównoważonym rozwoju nie tylko Polski ale i innych państw.
Expose Morawieckiego to będzie wielki plan przebudowy i rozwoju gospodarczego Polski i oby w przyszłości nie został on przerwany jakimiś gwałtownymi zmianami geopolitycznymi jak w przypadku II RP.
Inne tematy w dziale Polityka