reformy wymiaru sprawiedliwości – stanowisko KE, TSUE, Komisji Weneckiej – Konstytucja - referendum ogólnokrajowe…
Obecna sytuacja z reformą wymiaru sprawiedliwości i zaangażowania w nią podmiotów zewnętrznych przypomina mi sytuację przed i co niemniej ważne w toku przeprowadzanych przed 2020 rokiem wyborach parlamentarnych, samorządowych, do PE… Obecnie zbliżają się wybory prezydenckie…. Dochodzą do tego oczywiście bieżące interesy różnych środowiska wewnętrznych, grup interesów jak i interesy zewnętrzne poszczególnych ważnych państw europejskich nie koniecznie sprzyjające porozumieniu społecznemu w RP oraz rosnącej roli RP, sojuszowi RP z USA itd….
Zawsze zakładam, choć przyznam, że czasami naiwnie, że działania polityczne, społeczne jednostki, grupy osób, partii są nakierowane na osiągniecie założonych celów ważnych dla danej społeczności, obywateli, narodu a nie na celach osobistych, grupy osób lub grup interesów itd.
Czasem, w przypadku wykorzystania w działaniu prawie wszystkich narządzi politycznych, w tym planów a, b, c itd., trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy cel do którego dążymy jest na tyle istotny aby postawić wszystko na przysłowiowym ostrzu noża, czy spasować w jakimś segmencie i trwać, co tylko może pogłębić problem…...
W powyższym kontekście, w tym także obecnej sytuacji polityczno-społecznej w kraju związanej m.in. z szeroko rozumianą reformą wymiaru sprawiedliwości, choć nie tylko…, zewnętrznymi naciskami politycznymi…, nawoływaniem przez oponentów zewnętrznych i wewnętrznych do dezorganizacji niektórych instytucji państwowych nieśmiało przypominam, że w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe.
Referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów lub Prezydent RP za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. Jeżeli w referendum ogólnokrajowym wzięło udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania, wynik referendum jest wiążący - art. 125 Konstytucji RP.
Może także naiwnie, ale zakładam, że to zawsze gospodarz, a nie gość decyduje o sprawach istotnych w domu, i to zawsze domownicy decydują, a nie goście m.in. o prawach, zwyczajach, zasadach, stosunkach panujących w domu……
Iść za prawdą, nie zapomnieć o sprawiedliwości - Veritate sequi et tuerii iustitia
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo