Córka rzecznika prasowego prezydenta Rosji Władimira Putina pracuje jako stażystka francuskiego eurodeputowanego w Brukseli. Informację upubliczniono w poniedziałek, chociaż na stronie PE jej dane widniały od dawna.
Elizaveta Peskova, córka Dmitrija Pieskowa, pracuje jako asystentka Aymerica Chauprade, francuskiego posła do PE, który był członkiem Front National, skrajnie prawicowej grupy kierowanej przez Marine Le Pen.
Jako zarejestrowana asystentka panna Peskova ma pełny dostęp do wszystkich dokumentów Parlamentu Europejskiego, w tym dokumentów wrażliwych dotyczących polityki zagranicznej i handlowej, a także pełnego zakresu projektów aktów prawnych. Parlament znany jest z luźnych ustaleń dotyczących bezpieczeństwa i ogranicza się jedynie do dostępu do niewielkiej liczby dokumentów. W przypadku najbardziej wrażliwych dokumentów deputowani mogą je wyświetlać tylko w bezpiecznym pokoju (specjalnie przygotowane pomieszczenie zabezpieczone przed możliwością kopiowania) i mają zakaz korzystania z telefonów lub innych urządzeń elektronicznych. Posłom do PE pozwolono zobaczyć projekt umowy handlowej negocjowanej z USA w 2015 r. W bezpiecznym pokoju.
Urzędnicy PE twierdzą, że posłowie do PE „mają swobodę wyboru swoich stażystów”, dodając, że normalne jest, że wybierają osoby spoza UE, aby "rozpowszechniać przesłanie o pracy Parlamentu". Parlament nie przeprowadza kontroli bezpieczeństwa asystentów — co jest swego rodzaju kuriozum, biorąc pod uwagę zakres dostępu do dokumentów, jaki przysługuje stażystom.
Chauprade powiedział: „Parlament Europejski twierdzi, że jest przeciwko rasizmowi, ale wszystko, co słyszy się od członków Europolu to antyamerykański szowinizm i konspiracyjna rusofobia".
"Elizaveta Peskova jest aplikantką studiującą prawo i stosunki międzynarodowe we Francji. Parlament Europejski potwierdził jej umowę, a wszystkie procedury zostały zachowane." - powiedział Aymerica Chauprade
Rzecznik konserwatywnych eurodeputowanych stwierdził „Sytuacja z panią Peskovą utwierdza nas w przekonaniu, że kwestie bezpieczeństwa są problemem Parlamentu Europejskiego, jednak w rzeczywistości inne osoby, które wyglądają i zachowują się tak, jak wszyscy inni, mogą stanowić o wiele większe zagrożenie niż pracownicy PE mający rodzinne powiązania np. Rosją."
Chauprade był bliskim doradcą Marine Le Pen, lidera Front National. Opuścił partię w 2015 r. Po tym, jak nie utworzył grupy w Parlamencie Europejskim i popadł w niełaskę u pani Le Pen po złożeniu kilku kontrowersyjnych uwag.
Francuz wziął udział w misji wyborczej do referendum na Krymie w 2014 r. W sprawie niepodległości Ukrainy, która została uznana za nielegalną przez międzynarodowych przeciwników rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Chauprade powiedział wówczas, że referendum jest "zgodne z prawem". Obecnie jest wiceprzewodniczącym grupy 41 posłów do PE kierowanej przez byłego przywódcę UKIP, Nigela Farage'a, grupę Europe of Freedom and Direct Democracy. W skład grupy wchodzi 16 byłych członków UKIP, w tym Paul Nuttall, który był liderem UKIP od listopada 2016 r. Do czerwca 2017 r. I bezskutecznie został posłem w Stoke-on-Trent w 2017 r.
Absolwent Administracji Europejskiej. W przeszłości praca w roli statystyka w UEFA oraz w Przeglądzie Sportowym i Onet.pl. Polskie Towarzystwo Statystyczne I Historia Bez Cenzury.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka