Nowa spółka PGE postawi wiatraki na Bałtyku. Kieruje nią Monika Morawiecka. Szefowa nowej spółki energetycznego giganta, niegdyś sceptyczna wobec morskich wiatraków, stała się ich entuzjastką. W Sejmie wyjaśniła, dlaczego - pisze "Puls Biznesu" o Monice Morawieckiej, nowej prezes PGE Baltica.
PGE wydzieliła aktywa związane z morskimi inwestycjami wiatrowymi do osobnej spółki - PGE Baltica. Do 2030 roku chce wybudować na morzu farmy wiatrowe o łącznej mocy 2,5 GW. To przedsięwzięcie warte kilkanaście miliardów złotych. Szefową PGE Baltica została Monika Morawiecka, związana z grupą PGE od 12 lat, prywatnie - kuzynka premiera Morawieckiego.
- W PGE zajmujemy się wiatrem na morzu już od ładnych kilku lat, ale nie zawsze byłam jego entuzjastką. Mój sceptycyzm wiązał się z kosztami tej technologii. Jeszcze parę lat temu nie było oczywiste, że postęp w kosztach będzie tak widoczny. Dziś z czystym sumieniem możemy mówić, że powinniśmy się tą technologią zająć w kraju - powiedziała Morawiecka w Sejmie, cytowana przez "PB".
Ważnym zadaniem dla nowej prezes będzie wybór partnera strategicznego do budowy wiatraków na Bałtyku - chętnych jest 13.
Jak poinformowała PGE, potwierdzając informacje PAP, na ogłoszone w grudniu 2018 r. zaproszenie Grupy PGE do udziału w projekcie budowy farm wiatrowych (offshore) na Morzu Bałtyckim odpowiedziało 13 potencjalnych partnerów. Spółka zamknęła pierwszy etap selekcji potencjalnych partnerów strategicznych chętnych do uczestniczenia w przygotowaniu, budowie i eksploatacji projektu offshore.
Docelowo PGE zamierza sprzedać wybranemu przez siebie partnerowi strategicznemu po 50 proc. udziałów w dwóch spółkach celowych odpowiedzialnych za projekty morskich farm wiatrowych, a następnie wspólnie z partnerem realizować je w formule joint venture. W pierwszym etapie programu offshore PGE przewiduje budowę farm o maksymalnej mocy zainstalowanej do 2545 MW. Zgodnie z założeniami pierwsza energia elektryczna z wiatraków na morzu popłynie w 2025 r., a rok później nastąpi przekazanie inwestycji do fazy komercyjnej eksploatacji
Źródło: PB/PAP/BI/Energetyka24
Absolwent Administracji Europejskiej. W przeszłości praca w roli statystyka w UEFA oraz w Przeglądzie Sportowym i Onet.pl. Polskie Towarzystwo Statystyczne I Historia Bez Cenzury.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka