Szef Polskiej Agencji Kosmicznej, dr hab. Grzegorz Brona zapowiedział zaangażowanie Agencji w loty załogowe. Jego zdaniem następca Mirosława Hermaszewskiego, dotychczas jedynego Polaka w kosmosie, mógłby pojawić się po 2025 roku. Wtedy też możliwy byłby załogowy lot w kosmos.
- Oprócz lotów bezzałogowych, dostarczania satelitów na orbitę, udziału w budowie Stacji Księżycowej również powinniśmy pomyśleć o zaangażowaniu się w przyszłości w tzw. Human Spaceflight, czyli wysyłanie polskich astronautów w przestrzeń kosmiczną - powiedział Grzegorz Brona.
Współpraca kluczem do sukcesu i podboju kosmosu.
Prezes PAK widzi przyszłość we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), ponieważ tylko takie partnerstwo może umożliwić polskiej agencji o mniejszym budżecie niż zagraniczne odpowiedniki udział w misji załogowej. Według jego szacunków w ciągu najbliższych trzech lat cały krajowy program kosmiczny realizowany w Polsce ma pochłonąć ok. 30 mln euro, są to środki przekazane PAK na jego wdrożenie.
- Należy sobie jednak zdawać sprawę, że jest to kosztowne. Sam lot na stację kosmiczną to koszt rzędu 40 mln euro. A nawet więcej, jeśli myślimy o bardziej ambitnym programie przebywania astronauty w kosmosie i wykonywania przez niego również pewnych prac na stacji kosmicznej - ocenia koszty lotów Brona.
Na horyzoncie współpraca z USA i Chinami.
PAK bierze pod uwagę partnerstwa z partnerami poza ESA. Polskim partnerem byłaby NASA oraz Chiny.
- Badamy współpracę z NASA, współpracę z Chińską Agencją Kosmiczną, niemniej wydaje się, że na ten moment najszybszym, optymalnym kierunkiem jest zacieśnienie współpracy właśnie z Europejską Agencją Kosmiczną.
Szef PAK zaznaczył, że samo szkolenie przyszłych astronautów jest długoterminowym procesem. Chętni muszą uczyć się nie tylko technologii, ale i języków obcych potrzebnych do sprawnej komunikacji z astronautami z Rosji i Stanów Zjednoczonych.
Źródło: PAP/Business Insider/PAK
Absolwent Administracji Europejskiej. W przeszłości praca w roli statystyka w UEFA oraz w Przeglądzie Sportowym i Onet.pl. Polskie Towarzystwo Statystyczne I Historia Bez Cenzury.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie