Podwyżki uposażeń w resorcie obrony narodowej są faktem, w fazie wypracowywania znajduje się ich dokładna wysokość. Przepisy prawa wymagają przeprowadzenia konsultacji dotyczących wysokości podwyżek uposażeń żołnierzy ze wszystkimi instytucjami Sił Zbrojnych RP.
Z uwagi na rozbieżności między oczekiwaniami poszczególnych korpusów kadry Sił Zbrojnych, minister Mariusz Błaszczak wezwał w poniedziałek, 7 stycznia r., przedstawicieli żołnierzy zawodowych, Konwentu Dziekanów, w skład którego wchodzą reprezentanci korpusu szeregowych, podoficerów i oficerów. Ministrowi Obrony Narodowej zależy, by największe podwyżki otrzymali żołnierze najmniej zarabiający, szczególnie służący w jednostkach liniowych, a nie zatrudnieni w administracji.
Szef MON chce, by "zawód żołnierza był konkurencyjny wobec innych, także pod względem zarobków i perspektyw". Zabiega również o zwiększenie liczebności Wojska Polskiego i zapewnienie odpowiednich środków na ten cel.
MON przewiduje szybkie zakończenie prac nad tzw. siatką płac, która określi dokładną wysokość podwyżek dla każdego żołnierza. W latach 2010-2015 nie było żadnych podwyżek w wojsku, a tegoroczny wzrost uposażeń jest najwyższy od lat i podnosi średnie wynagrodzenie do poziomu 3,63 wielokrotności kwoty bazowej. Pieniądze na podwyżki są przewidziane w budżecie resortu na ten rok i wszyscy żołnierze dostaną je z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku.
Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej
Absolwent Administracji Europejskiej. W przeszłości praca w roli statystyka w UEFA oraz w Przeglądzie Sportowym i Onet.pl. Polskie Towarzystwo Statystyczne I Historia Bez Cenzury.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo