Policja Polska
Policja Polska
Marcin Tyc Marcin Tyc
591
BLOG

Dopalacze kradą życie! Apel do nas wszystkich.

Marcin Tyc Marcin Tyc Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 40

Tragedia w Mikołowie na Śląsku. W czasie miniony świąt zmarły tam trzy osoby. Policja wstępnie przyjmuje, że mogą to być ofiary zażywania dopalaczy. W tej sprawie zatrzymano już 3 osoby. 

Wiadomo, że ofiary to 35-letnia kobieta i mężczyźni w wieku 22 i 23 lat. Kobietę i mężczyznę znaleziono w ich domach w pierwszy dzień świąt, drugi mężczyzna 26 grudnia sam zgłosił się do szpitala - wczoraj rano zmarł. Ostateczną przyczynę śmierci ustalą biegli po sekcji zwłok. Wstępnie przyjęto, że osoby te nie znały się, ale na razie pewności nie ma. Policjanci przyjęli, że wszystkie ofiary mogły zażywać dopalacze. W związku z tą sprawą w środę zatrzymano 3 osoby. Na razie policja nie ujawnia, jaki może być związek zatrzymanych ze śmiercią kobiety i dwóch mężczyzn 

W związku z tą tragedią, ale też realizując swoją misję, Główny Inspektorat Sanitarny i Polska Policja wystosowały apel. 

Apelujemy do osób, które mogą mieć kontakt z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej. Jeżeli ktokolwiek z Państwa podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić policję. 

Z danych posiadanych przez Główny Inspektorat Sanitarny wynika, że w Polsce wzrasta liczba przypadków zatruć z powodu śmiertelnie niebezpiecznych syntetycznych opioidów i innych narkotyków syntetycznych nowej generacji. 

Apelujemy do osób, które zetkną się z osobą pod wpływem substancji psychoaktywnej o bezzwłoczne poinformowanie o tym fakcie służb medycznych i Policji.  

Apelujemy także, aby zabawa sylwestrowa i przywitanie Nowego Roku nie wiązały sięz ryzykiem używania tego typu substancji. 

Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm. 

Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna: 

​wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt); 

  • złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja; 
  • stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia; 
  • zmiana nawyków żywieniowych - brak apetytu lub objadanie się; 
  • kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen; 
  • próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki; 
  • nieuzasadnione ataki złości, agresji; 
  • wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby; 
  • wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego; 
  • pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.; 
  • zmiana zapachu ciała. 

Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć: 

  • bóle głowy, migrena; 
  • kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej; 
  • agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk; 
  • nudności, wymioty, biegunka; 
  • zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji; 
  • reakcje alergiczne; 
  • myśli samobójcze, omamy; 
  • napady leku, halucynacje; 
  • nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło. 

​ 

Gdzie szukać pomocy: 

800 060 800   Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego 

116 111           Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 

800 100 100   Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci 

800 12 12 12   Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka


Źródło: TT/Policja Polska/Główny Inspektorat Sanitarny/RMF FM.

Marcin Tyc
O mnie Marcin Tyc

Absolwent Administracji Europejskiej. W przeszłości praca w roli statystyka w UEFA oraz w Przeglądzie Sportowym i Onet.pl. Polskie Towarzystwo Statystyczne I Historia Bez Cenzury. 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (40)

Inne tematy w dziale Rozmaitości