W odmętach internetowych subkultur pojawiają się różnorodne grupy, które często są mylnie utożsamiane jedna z drugą. Do takich par należą "blackpillowcy" i "incele". Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne a feministyczne opracowania często je ze sobą utożsamiają - np. robi to Rachel Gilett cytowana często przez lewicowe działaczki w Polsce - istnieją kluczowe różnice, które warto zrozumieć.
Co to Jest Blackpill?
"Blackpill" to termin, który oznacza przekonanie że atrakcyjność fizyczna i genetyczne predyspozycje są decydującymi czynnikami sukcesu w relacjach międzyludzkich. Zwolennicy tej teorii uważają, że nie ma możliwości poprawy swojego losu przez samorozwój czy zmianę zachowań, ponieważ wszystko zależy od niezmiennych, biologicznych cech. Jedyna możliwość podniesienia swojej atrakcyjności to zadbanie o kulturę fizyczną (acz blackpillowcy uważają to za nieskuteczne) lub drastyczne zabiegi takie jak operacje plastyczne - wybierane zwłaszcza przez tych, którzy mają wady eksponowane w ruchu blackpill (np. cofnięta szczęka). Ideia ta jest mocno pesymistyczna, wskazując że osoby niebędące genetycznie uprzywilejowane często są skazane na samotność i porażkę w życiu społecznym.
Kim Są Incele?
Incele, czyli "involuntary celibates" (mimowolni celibatariusze), to osoby, zazwyczaj mężczyźni, którzy nie są w stanie nawiązać relacji romantycznych czy seksualnych, pomimo swojej chęci. Incelizm skupia się na frustracji wynikającej z niezdolności do znalezienia partnera, często zrzucając winę na społeczne normy, wygląd fizyczny czy zachowanie kobiet. Incele mogą, ale nie muszą, recypować ideologii blackpill. Bardzo często tego nie robią - choćby preferując redpill lub nie wpisując się w żaden spośród "pigułkowych" nurtów.
Kluczowe Różnice
1. Perspektywa na Życie:
- Blackpillowcy widzą świat przez pryzmat niezmiennych, biologicznych determinant, które z góry określają wartość jednostki w społeczeństwie. Jest to podejście bardzo pesymistyczne, wręcz nihilistyczne, gdzie samorozwój uznawany jest za bezcelowy.
- Incele mogą mieć różne podejścia do swoich problemów; niektórzy mogą wierzyć w możliwość poprawy swojej sytuacji przez zmiany w stylu życia, wyglądzie czy umiejętnościach społecznych, podczas gdy inni mogą podzielać światopogląd blackpill, ale nie jest to wymagane do utożsamiania się z terminem "incel".
2. Przekonania o Relacjach:
- Blackpillowcy wierzą, że tylko najbardziej atrakcyjni fizycznie mężczyźni mają szansę na sukces w relacjach, a kobieca hipergamia prowadzi do marginalizacji innych, mniej atrakcyjnych mężczyzn.
- Incele, choć mogą dzielić ten pogląd, często skupiają się bardziej na bólu i frustracji wynikającej z braku relacji, bez konieczności przyjmowania całej doktryny blackpill.
3. Społeczność i Działania:
- Blackpillowcy mogą działać w bardziej zamkniętych, pesymistycznych środowiskach, gdzie wymienia się teorie o bezcelowości życia i niemożliwości zmiany swojego losu. Do takich należą np. 4chan czy portal wykop.pl;
- Incele mogą być bardziej zróżnicowani, od tych, którzy szukają wsparcia, poprzez tych, którzy angażują się w działania mające na celu zmianę społecznych norm, aż po tych, którzy wyrażają swoją frustrację w agresywny sposób.
Podsumowanie
Chociaż blackpillowcy i incele mogą się przenikać, nie są to terminy synonimiczne. Blackpillowcy to osoby, które przyjęły bardzo specyficzny pogląd na relacje międzyludzkie i własne możliwości, podczas gdy incele to szersza grupa zmagająca się z problemami w nawiązywaniu relacji, niekoniecznie jednak podzielająca filozofię blackpill. Rozumienie tych różnic jest kluczowe dla analizy internetowych subkultur i ich wpływu na zdrowie psychiczne oraz społeczne interakcje.
Warto również zaznaczyć, że zarówno blackpill, jak i incelizm mogą prowadzić do negatywnych skutków, takich jak izolacja społeczna, depresja czy nawet radykalizacja postaw, co podkreśla potrzebę wsparcia psychologicznego i społecznego dla osób borykających się z tymi problemami.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo