Przedstawiciele współczesnej tzw. manosfery posługują się pojęciami typu bluepill, redpill czy blackpill. Jak rozumieć te zwroty?
Przedstawiciele współczesnej tzw. manosfery posługują się pojęciami zaczerpniętymi z Matrixa, gdzie Neo musi wybrać pomiędzy niebieską pigułką która utrzyma go w nieświadomości a czerwoną pigułką dzięki której otrzyma przebudzenie. Co oznaczają poszczególne pigułki?
Bluepillowiec to przeciętny lub nieatrakcyjny fizycznie chłopak próbujący zdobywać kobiety w sposób szarmancki i grzeczny, licząc że owe odwzajemnią pozytywny przekaz i wejdą z nimi w związek. Bluepillowcy słuchają rad rodziców typu bądź miły nie orientując się, że podejście bardzo cenione przed wojną średnio się sprawdza w erze wyzwolenia kobiet, gdy nie muszą one dbać już tak bardzo o konwenanse i preferują często bad boyów od dżentelmenów. Bluepillowcy często popierają ruchy feministyczne i mają skłonności do tzw. białorycerzenia.
Redpill dostrzega nieskuteczność bluepillu w relacjach damsko męskich XXI wieku i zakłada konieczność podjęcia innych działań, żeby być mężczyzną atrakcyjnym. Czerwona pigułka jest z jednej strony dążeniem do samorozwoju w celu stania się bardziej atrakcyjnym dla kobiet (tutaj głównie podniesienie swojego statusu, kondycji fizycznej czy zdobycie wysokiej pozycji społecznej) ale ma także odłam polityczny, który zajmuje się walką z dyskryminacją mężczyzn, uczy empatii wobec nich.
Redpillowcy twierdzą, że redpill motywuje do rozwoju, uświadamia o relacjach damsko-męskich, ale i o dyskryminacji mężczyzn. Twierdzą, że czerwona pigułka obala wiele kłamstw, którymi jesteśmy karmieni. Czerwona pigułka neguje między innymi lewicową narrację, zgodnie z którą biały mężczyzna jest zawsze uprzywilejowanym oprawcą innych grup społecznych i, że dzierży wyłączną władzę. Redpill podkreśla jak wiele problemów mają mężczyźni, ale i jak mało empatii otrzymują.
Blackpill to pogląd pokrewny do redpillu, aczkolwiek akcentujący, że dla młodych kobiet najistotniejsza u mężczyzny jest atrakcyjność fizyczna, zaś cechy uważane przez redpillowców za kluczowe (pozycja społeczna, pieniądze, wykształcenie) są drugorzędne a mogą przeważyć nad wyglądem dopiero u dojrzałych kobiet (w wieku ok. 30 lat i wyżej), lub w specyficznych sytuacjach (np. u dziewczyny z biednego środowiska która chce się z niego wyrwać). Popularność blackpillu wzrosła po pojawieniu się tindera, gdzie kobiety mając ogromną ilość wiadomości od facetów mogą w nich przebierać, z reguły "parując" się tylko z najprzystojniejszymi i pomijając średnich oraz tych brzydkich.
Przyjęcie czarnej pigułki prowadzi z reguły do jednej z dwóch ścieżek dalszego postępowania: albo do intensywnej pracy nad własnym wyglądem (siłownia, lepsze ubranie, niekiedy nawet operacje plastyczne np. w przypadku cofniętego podbródka) lub nihilizmu, zwłaszcza w przypadku osób w depresji, biednych lub niewierzących w możliwość zmiany. Częstym powiedzeniem tych ostatnich jest "it's over", czasem w spolszczonej wersji "it's over dla chłopa".
Inne tematy w dziale Kultura