Polityka, USA/Wybory
W idei od $100 mln do $10 mld
Inspiracja - Donald Trump: "W poniedziałek wieczorem wezmę udział w ważnej rozmowie z Elonem Muskiem. Szczegóły podam później".
*
W tym ułożeniu "notka przenika z ideą po pieniądze" do kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych.
*
ChatGPT
Pytanie: Który prezydent Stanów Zjednoczonych chciał wysłać na Marsa amerykańskich astronautów?
Odpowiedź:
Prezydent Stanów Zjednoczonych, który wyraził zamiar wysłania amerykańskich astronautów na Marsa, to George W. Bush. W 2004 roku ogłosił on tzw. „Vision for Space Exploration” (Wizję Eksploracji Kosmosu), która obejmowała plany powrotu człowieka na Księżyc do 2020 roku, a następnie wysłanie astronautów na Marsa w kolejnych dekadach. Jednakże te plany nie zostały zrealizowane w przewidzianym terminie.
Kolejny prezydent, Barack Obama, również wspomniał o Marsie jako długoterminowym celu. W 2010 roku stwierdził, że Stany Zjednoczone planują wysłać załogową misję na Marsa do lat 30. XXI wieku.
Prezydent Donald Trump również kontynuował te plany, podpisując w 2017 roku dyrektywę, która nakazuje NASA przygotowania do ponownego wysłania ludzi na Księżyc oraz późniejszej załogowej misji na Marsa.
*
Wybór scenariusza wywiadu:
Wywiad będzie w idei "Lecimy dalej - na Marsa". Będzie prezentował kumulację efektu "negocjacji konstytucyjnych" Partii Republikańskiej, reprezentowanej przez Donalda Trumpa z domeną high-tech Stanów Zjednoczonych, reprezentowaną przez Elona Muska. Będzie w nim o sztucznej inteligencji, kryptowalucie, o domenie idei portalu społecznościowego, m.in. Truth Social i X (dawniej Twitter), elektrycznych automobilach autonomicznych, metodach energetycznych, satelitach systemu Starlink, kosmolocie Starship, powrocie na Księżyc, o telemechanice i telepracy kosmicznej i misji flagowej amerykańskich astronautów na Marsie oraz o perspektywach profuturo tych inicjatyw w historii bidoków J.D. Vance'a i Stanów Zjednoczonych.
Media opisują kandydowanie Kamali Harris jako najwyższa doskonałość Partii Demokratycznej tak, że, nie ma już w tej idei niszy na więcej. Za to szczególną nowością z przeszłości w idei Partii Republikańskiej jest kandydat na wiceprezydenta J.D. Vance. Dlatego w tym ułożeniu, poprzez wirtualny, nieautoryzowany wywiad, "notka przenika z kosmiczną ideą po pieniądze od $100 mln do $10 mld" w scenariuszu kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych. Szkic w idei fragmentu wywiadu:
...
Elon Musk: Co nowego zaproponuje Partia Republikańska w scenariuszu "Lecimy dalej - na Marsa"?
Donald Trump: Mam ideę wspierania rozwoju kompetencji kosmicznych Narodu Amerykańskiego.
Elon Musk: Jaka jest rola domeny high-tech Stanów Zjednoczonych w tej idei kompetencji kosmicznych?
Donald Trump: Utworzymy politykę napędu narodowego impetu kosmicznej inżynierii materiałowej i ruchu misji bezzałogowych transportu towarowego cargo dla eksportu poza Ziemię przemysłu i gospodarki Stanów Zjednoczonych w ramach amerykańskiego systemu telemechaniki i telepracy kosmicznej i domeny infostrady o wysokiej szybkości transmisji w przestrzeni kosmicznej w celu zdalnego koordynowania pracy maszyn i robotów na Księżycu i na Marsie.
Elon Musk: Kamala Harris proponuje idee narodowej reprodukcji ludności, w której jest wzrost możliwości aborcji wraz z uzupełnieniem poprzez wzrost emigrantów. Od zarania dziejów nic się nie zmienia oprócz metod i narzędzi oraz poprawy warunków do życia dla kobiet, które według Demokratów już są takie w Stanach Zjednoczonych, że kobieta może zostać wybrana naszym prezydentem. Internauci głoszą, że dla większości Amerykanów ideą wiodącą jest fast-food, jego cena i wielkość, a nie Księżyc. Są też osoby, które głoszą, że poleciałyby na Marsa z biletem kosmicznych linii lotniczych SpaceX w jedną stronę. Jaką Ty masz wizję Stanów Zjednoczonych?
Donald Trump: Kamala Harris jest kandydatem z przypadku. To pokusa dla wyborców prezentowana sztuką medialną. To "czarny Biden w spódnicy". Ona chce wobec mnie zamienić elektorat w ławę przysięgłych. Głoszą o niej, że jest kobietą, która pamięta skąd do USA przybyli jej mieszkańcy i każdemu z nich chce dać bezgraniczną wolność przybycia i pobytu. Skoro otwarła dla każdego emigranta granice z Meksykiem, to dlaczego również nie w portach? Niech przypłynie, przyleci do nas 1 mln Chińczyków. Wikipedia w idei "Amerykanie pochodzenia chińskiego" podaje, że "imigranci z Chin i ich potomkowie stanowią najliczniejszą, bo stanowiącą aż 22.4%, grupę etniczną wśród Amerykanów azjatyckiego pochodzenia. Stanowią również 1.2% całej populacji Stanów Zjednoczonych. W roku 2006 w USA 3.6 miliona Amerykanów zadeklarowało narodowość chińską." I Zaraz po tym zadzwonią do znajomych w Chinach z wiadomością - "jest dobrze, przybywajcie". Następnie względnie wkrótce po tym poprzez internet skontaktuje się ze znajomymi w Chinach 10 mln chińskich emigrantów w US - "zapraszając, jest dobrze, przybywajcie". I tak za dekadę lat będzie w Stanach Zjednoczonych 100 milionów amerykańskich Chińczyków, a za kolejne 50 lat "Johny Xi" będzie naszym prezydentem. I tak do końca tego wieku powstanie chińsko - amerykańska największa potęga na Ziemi. Natomiast ja kontynuuję ideę "Make America Great Again" Ronalda Regana oraz ideę "Lecimy dalej - na Marsa" George'a W. Busha.
Elon Musk: Co nowego po "Space Policy Directive-1" wniesie Donald Trump i J.D. Vance do scenariusza "Make America Great Again" w idei "Lecimy dalej - na Marsa", zapoczątkowanej przez George'a W. Busha?
Donald Trump: Poleciłem mojemu wiceprezydentowi przygotowanie i ogłoszenie start-upu oferty wyborczej w scenariuszu „FanClub United States on the Moon & the Mars”, m.in. dla młodzieży, a w szczególności dla licealistów wyróżnionych za świetne wyniki z matematyki i nauk przyrodniczych. W tym program kształcenia inspiracji futurologicznej przyszłych konstruktorów i menadżerów rzeczywistego zastosowania znanego z idei filmowej "Space: 1999" "Eagle transporter cargo" w wersji wahadłowca jako transportowego kosmolotu międzyorbitalnego "Ziemia - Księżyc" w misjach bezzałogowych. W tej idei międzyorbitalny "Eagle transporter cargo" nie startuje z US i nie ląduje w US, jest złożony nad Ziemią (na orbicie wokołoziemskiej) i zastosowany jako stałe urządzenie w przestrzeni kosmicznej (jak ISS), jest kosmolotem tankowanym na orbicie wokołoziemskiej (lub wymiana baku z pustego na pełny), który zdalnie sterowany przemieszcza się pomiędzy orbitami wokołoziemską i wokołoksiężycową. W tym ułożeniu nie ląduje na Księżycu. Wyszczególnienie "licealistów wyróżnionych za świetne wyniki z matematyki i nauk przyrodniczych" odnosi się powyżej do filaru idei projektu technicznego, a w szerszej perspektywie "US - Księżyc" do amerykańskiej kulturowo - gospodarczej domeny cywilizacyjnej, stąd również odnosi się do innych przedmiotów i licealistów, do całego przyszłego pokolenia. Zatem w tym ułożeniu idea to wybrany "scenariusz drzewa edukacyjnego", którego pień stanowi technologia i technika kosmiczna. Chcemy, aby Stany Zjednoczone posiadały w przyszłości dwie wersje pozycji rozładunku kosmolotu towarowego na Księżycu - pionową, jak w przypadku drugiego stopnia rakiety Starship oraz poziomą, jak w przypadku "Eagle transporter cargo”. Łączy obie idee potrzeba tankowania kosmolotu na orbicie wokołoziemskiej. Sukces profuturo w tej idei będzie wymagał bardzo dużo paliwa chemicznego, tradycyjnie dziś stosowanego lub nowych patentów, oraz perspektywy dla rozwoju napędów kosmolotów, jak np. jonowego, opartego na fotowoltaice w przestrzeni międzyorbitalnej Ziemia - Księżyc, a w idei dalszego zasięgu, opartego być może na energii jądrowej. W scenariuszu programu „Eagle transporter cargo” dla młodzieży liczymy na publiczno - prywatny montaż finansowym w wysokości $100 mln rocznie. Natomiast w scenariuszu „FanClub United States on the Moon & the Mars” zaoferujemy finansowanie metodą Crowdfunding realizację misji projektów bezzałogowych w celu dostaw towarowych cargo w domenie amerykańskiej telemechaniki i telepracy kosmicznej, których liderem organizacji przeprowadzenia będą ośrodki naukowe, badawczo rozwojowe, gdy koncepcje ich projektów uzyskają rekomendację NASA. Poprzez efekt działania na rzecz wzrostu kompetencji kosmicznych Narodu Amerykańskiego liczymy statystycznie na udział w idei FanClubu co najmniej 10 mln Amerykanów w każdym roku jako darczyńców w metodzie Crowdfunding i ich łączne wpłaty w wysokości $10 mld rocznie.
Elon Musk: Czy moja fundacja może uczestniczyć w programie dla młodzieży w idei "Eagle transporter cargo"?
Donald Trump: Może. Zapraszam Cię do niej. Zapraszam zainteresowane podmioty z domeny high-tech Stanów Zjednoczonych. Zgłoszenia przyjmuje mój wiceprezydent J.D. Vance. Jesteś zainteresowany?
...
***
ps.
"Eagle transporter cargo" w idei z filmu do fabryki
ChatGPT
Pytanie: Czy można skonstruować prawdziwy kosmolot "Eagle transporter cargo" przydatny na Księżycu? Czy można skonstruować prawdziwy kosmolot "Eagle transporter cargo" w celu transportu towarowego z Księżyca na orbitę okołoziemską i odwrotnie?
Kosmolot "Eagle Transporter" z serialu "Space: 1999" jest futurystyczną wizją statku kosmicznego, ale stworzenie rzeczywistego pojazdu podobnego do niego, przydatnego na Księżycu i zdolnego do transportu towarów z Księżyca na orbitę okołoziemską, wiązałoby się z szeregiem wyzwań technologicznych, inżynieryjnych i ekonomicznych. Niemniej jednak, postęp w dziedzinie technologii kosmicznych sprawia, że teoretycznie można by rozważać podobną konstrukcję.
1. Technologia napędu
"Eagle Transporter" w serialu korzysta z technologii fikcyjnych, takich jak reaktory nuklearne i zaawansowane silniki rakietowe, które umożliwiają mu manewrowanie w przestrzeni kosmicznej i na powierzchni Księżyca. W rzeczywistości, do transportu towarów z Księżyca na orbitę okołoziemską można by rozważać użycie rakiet chemicznych lub silników jonowych. Aktualnie rozwijane technologie, takie jak silniki elektryczne, nuklearne lub chemiczne, mogłyby być adaptowane do takich misji, ale potrzeba by było zintegrować je w sposób efektywny i ekonomiczny.
2. Materiał konstrukcyjny
Pojazd kosmiczny musiałby być zbudowany z lekkich, ale wytrzymałych materiałów, które byłyby w stanie wytrzymać ekstremalne warunki panujące zarówno na Księżycu, jak i w przestrzeni kosmicznej. Obecne materiały kompozytowe oraz stopy metali mogą być odpowiednie do tego celu, ale wymagałoby to zaawansowanych technologii budowlanych.
3. Zdolności lądowania i startu
Podobnie jak "Eagle Transporter", rzeczywisty pojazd musiałby mieć zdolność do lądowania i startu na Księżycu. Na Księżycu panuje niższa grawitacja (około 1/6 ziemskiej), co sprawia, że start i lądowanie są łatwiejsze niż na Ziemi. Jednak w rzeczywistości konieczne byłoby precyzyjne sterowanie i stabilizacja, aby bezpiecznie transportować towary.
4. Transport towarów
Aby transportować towary między Księżycem a orbitą okołoziemską, pojazd musiałby być zdolny do wynoszenia znacznych mas ładunków oraz ich bezpiecznego lądowania. W rzeczywistości, podobnie jak w przypadku planowanych misji Artemis NASA, można by używać modułów lądowniczych oraz modułów logistycznych, które byłyby w stanie transportować towary na powierzchnię Księżyca i z powrotem.
5. Ekonomia i logistyka
Obecnie koszty wynoszenia ładunków na orbitę są bardzo wysokie, a powroty z Księżyca wiążą się z dodatkowymi wyzwaniami. Ekonomicznie opłacalne misje wymagałyby znacznego obniżenia kosztów wynoszenia ładunków oraz zoptymalizowania logistyki transportu między Księżycem a Ziemią.
6. Energia
Zapewnienie zasilania na Księżycu oraz w przestrzeni kosmicznej to kolejne wyzwanie. Technologia reaktorów jądrowych, baterii słonecznych lub inny systemów zasilania musiałaby być bardzo wydajna i niezawodna.
Podsumowanie:
Konstrukcja pojazdu kosmicznego podobnego do "Eagle Transporter" jest teoretycznie możliwa, ale wymagałaby zastosowania zaawansowanych technologii, które są obecnie w fazie rozwoju lub na wczesnym etapie testów. Rzeczywiste misje transportowe między Księżycem a Ziemią mogłyby wykorzystywać elementy inspirowane tą koncepcją, ale musiałyby być dostosowane do obecnych możliwości technicznych i ograniczeń ekonomicznych.
Blog: "Ułożenia" - sztuka to fizyka bez matematyki. * W przyrodzie są tylko dźwięki i więcej nie ma w naturze muzyki. Talent nie pochodzi z tej Ziemi. * Monter ułożeń niemożliwych [ komentarze ].
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka