Wikipedia: Utah monolith
Wikipedia: Utah monolith
mannet mannet
115
BLOG

W idei "Trump Monolit": wirtualne laboratorium - test ułożenia

mannet mannet Technologie Obserwuj notkę 0

Fot. Wikipedia: Utah monolith

Technologie, Badania i rozwój

Co jest w idei najbardziej niemożliwe?

Notka jest kontynuacją w idei "Trump Monolit" (link) jako wirtualne laboratorium dla testu wybranych ułożeń.

W scenariuszu idei profuturo wybrane, m.in. ułożenie (z dyskusji w Gabinecie Owalnym):

Trump: "Księżyc jest granicą Ziemi i częścią Marsa" - ma być techniczna dla Narodu szansa.
Zuckerberg: To eksport bez importu. Elon ma w tym interes. Zrobię platformę Crowdfunding.
Musk: Dam radę. Zainwestuję w metodę i środki dla oferty cargo na Księżyc przez SpaceX.

*
szkic idei

image

*

1. Test: w idei Crowdfunding - trzeci poziom kompetencji

To ogólne określenie nawiązuje do dwóch wcześniejszych dobranych kompetencji. Pierwsza (pierwotna) to idea podjęta przez NASA. I druga związana z zaangażowanie sektora prywatnego. W idei trzeciego poziomu kompetencji kosmicznych finansowanie misji i projektów bezzałogowych oddane jest darczyńcom środków finansowych poprzez metodę Crowdfunding. Poniżej opis ułożony na podstawie dedykowanej w idei "Trump Monolit" platformy ICT/IT:

image

1.1. Poziom kompetencji kosmicznych i metoda finansowania

Podje się szacunkowo (futurologicznie), że  każdy 1 dolar zainwestowany w rozwój sektora kosmicznego może przynieść od kilku do kilkunastu dolarów zwrotu w innych sektorach. Zatem w tym scenariuszu "inwestorem idei" (pomysł ogólny projektu) może być również podmiot z innego sektora, np. firma/y z domeny ogrodniczej - "roboty mają zbudować szklarnię"(*). Stąd niezbędne są środki finansowe na start-up idei, aby zainteresowane ośrodki naukowe, badawczo-rozwojowe (Lider projektu) opracowały koncepcję i uzyskały dla projektu rekomendację NASA. Koszt tego wydatku jest uwzględniony w docelowym budżecie projektu i refundowany "inwestorowi idei" po uzyskaniu przez projekt finansowania społecznościowego.

(*) - Inspiracja: Rudi Schuberth - "Ja sobie wybuduję szklarnię" (tekstowo.pl). Zatem czy na Księżycu roboty w idei telemechaniki i telepracy kosmicznej ("operator w US avatarem w maszynie") również wybudowałyby szklarnię?

Źródła finansowania przedsięwzięć w idei kompetencji kosmicznych:
Pierwszy poziom: NASA ← budżet państwa
Drugi poziomi: FIRMY ← kapitał prywatny
Trzeci poziom:
Inwestor idei → Lider projektu [koncepcja projektu → NASA (rekomendacje)] ← Crowdfunding (FanClub)

1.2. Ruch do granicy idei

Idea „FanClub United States on the Moon & the Mars” to kreacja społecznościowej domeny w kulturze US. Można zatem w pierwszym przybliżeniu założyć, że będą różne imprezy fanclubowe, społecznościowe motywacje i narodowe inicjatywy czyniące impet wpłat: ciekawość, rozrywka, wspólnota idei, kreacja zaangażowania zasobów N.B.P. (nauka, biznes, polityka), tj. uwarunkowania prawne, NASA, potencjalni liderzy projektu oraz zleceniobiorcy jego wykonania, aż do wyczerpania pomysłów - ruch do granicy idei - nic więcej za pomocą eksportu środków materialnych i misji bezzałogowych maszyn koordynowanych metodą telemechaniki i telepracy kosmicznej nie da się wymyślić bez bezpośredniego udziału człowieka na Księżycu i na Marsie. Co potwierdzi domena idei algorytmu sztucznej inteligencji i komputerów kwantowych oraz kosmicznej infostrady ICT/IT. Są granice, których przekroczyć się nie da bez rynku pracy bezpośrednio dla ludzi na Księżycu i na Marsie.

W scenariuszu miary finansowej dla rozważań w idei testu przyjęte jest, że „FanClub United States on the Moon & the Mars” to statystycznie ilość 10 mln Amerykanów, którzy wpłacają w ciągu roku po 1000 dolarów każdy. Oczywiście jedne osoby mogą dokonać wpłaty o różnej wielkości na projekt "A", a inne na projekt "B", itd., a suma wpłat w ciągu roku wynosi 10 mld dolarów.

2. Test: w idei kosmiczne cargo i port towarowy na Księżycu

Dostawa środków technicznych na Księżyc nie jest nowością. W idei "Trump Monolit" projekty objęte finansowaniem społecznościowym dotyczą wyłączne misji bezzałogowych. Zatem wymagają usługi dostaw towarowych w idei "space cargo". W potencjalnym scenariuszu jest kilka metod, szkic:
1. bezpośredni transport kontenera towarowego z powierzchni Ziemi na powierzchnię Księżyca,
2. wyniesienia kontenera na orbitę wokołoziemską i przyłączenie go do międzyorbitalnego wahadłowca cargo oraz transport nim na orbitę wokołoksiężycową, następnie dostawa z niej z wahadłowca cargo na powierzchnię Księżyca za pomocą lądownika lub liny, windy kosmicznej,
3. być może również metodą "kosmicznego rzutu koszykarskiego" czyli rozpędzenie na wybranej orbicie wokołoziemskiej platformy z kontenerami, który każdy wyposażony jest we własny moduł lądownika księżycowego wraz z dośrodkowym utrzymaniem poziomu orbity w czasie rozpędzenia, a następnie odczepienie kontenerów z lądownikami tak, aby już bezładnie przemieściły się w stronę Księżyca,
4. i zapewne w idei inne.

Niestety idea kosmicznego transportu towarowego na szlaku międzyorbitalnym "Ziemia-Księżyc", dostawy środków materialnych i urządzeń nie jest przysłowiową "paczką czekoladek". Jest w niej wiele zagadnień fizycznych i technicznych. Jednym z problemów jest to, że transport wymaga napędu i paliwa. Najkrótszym odcinkiem transportu paliwa z US w przestrzeń kosmiczną jest wybrana orbita wokołoziemska. I np. w tej idei międzyorbitalny Ziemia - Księżyc wahadłowiec cargo (złożony w idei jak ISS) musiałby na tej orbicie być tankowany lub posiadać możliwość wymiany baku. Natomiast odrębne uwarunkowanie dotyczy czasu realizacji dostawy ponieważ misje cargo są bezzałogowe. Nie występuje zatem presja czasu jaka powstaje w uwarunkowaniu misji załogowej.

3. Test: w idei bidoki budują orbitalny "Eagle transporter cargo"

W scenariuszu idei profuturo wybrane, m.in. ułożenie (z dyskusji w Gabinecie Owalnym):

- Czy ja na pewno zostałam zaproszona do Białego Domu, czy do studio w Hollywood?
- Co miałyby budować maszyny na Księżycu zdalnie koordynowane poprzez avatarów?
- Długie telemechaniką i telepracą ręce bidoków sięgają Księżyca, a co na to insiderzy?
- Księżyc zbyt daleko, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zbyt ciężka, Mars bez zysku.

W tym scenariuszu stan Ohio ma być w US centrum technologii i techniki ułożenia budowy międzyorbitalnego "Ziemia - Księżyc", ( Z )  ↔  ( K ), wahadłowca cargo, szkic idei w inspiracji: "Eagle transporter cargo" (link, Google: modele):

image

Wyprodukowanych w US w częściach i zmontowany z odpowiednich modułów na wybranej orbicie wokołoziemskiej (jak w idei ISS). Posiadający ładownię na kontener z własnym lądownikiem księżycowym lub możliwość jego przyłączenia takiego kontenera z lądownikiem do układu wahadłowca. Idea systemu zdalnie sterowanego manipulatora była zastosowana w wahadłowcu (prom kosmiczny): "Canadarm – robotyczne ramię stosowane na pokładzie wahadłowców NASA w celu wyjmowania ładunku (satelitów lub modułów stacji) z ładowni promu, a następnie ich wypuszczenia na orbitę okołoziemską. Używane było również do zdejmowania ładunku z orbity i ponownego umieszczenia w ładowni promu (link)". Zapewne byłyby różne wersje kosmolotu, np. moduł z przodu "Eagle transporter cargo" jako moduł przetwarzania danych i informacji, w tym np. w wersji modułu dla astronautów w celu dokonania inspekcji poprawności montażu kosmolotu, czy w związku z potrzebą przeprowadzenia prac serwisowych.

W idei "Eagle transporter cargo" przestrzeń ładunkowa znajduje się w środku szkieletu konstrukcyjnego. Patrząc na nią od dołu jest w idei podobnie, jak patrząc od góry na wahadłowiec (Wikipedia: Wahadłowiec kosmiczny):

image

Orbiter wahadłowca kosmicznego Discovery z otwartym przedziałem ładunkowym z modułem Leonardo.

W idei międzyorbitalnej "Ziemia - Księżyc" misji towarowych kosmolot "Eagle transporter cargo" nie potrzebuje zamykanej ładowni. Nie potrzebuje również czterech modułów wsporników lądowania. Jednak ich obraz stanowi przesłankę, że dwa moduły z przodu przesunie do tyłu stanowią być może wskazówkę do umocowania zbiorników paliwa, szkic: <##[ ładownia ]##[ bak ]#<

image

Współczesny scenariusz międzyorbitalnego kosmolotu "Eagle transporter cargo" zawierałby zapewne panele fotowoltaiczne i magazyn energii elektrycznej czyli w idei gospodarczej produkty stosowane w US, wobec których kosmiczne rozwijanie zastosowania może być w przyszłości przydatny na terenie US.

Obraz ładunku w ładowni wahadłowca Discovery wskazuje w idei transportowej, że kontenery dostaw na Księżyc będą umieszczone w przestrzeni walca wewnątrz środka transportowego z US na orbitę wokołoziemską, podobnie jest w przypadku rakiet nośnych, które mają kształt walca, w tym dla pojazdu Starship (link):

image

W praktyce międzyorbitalnego "Ziemia - Księżyc" kosmolotu transportowego cargo (misje bezzałogowe) pojawia się przesłanka wysokości orbity wokołoziemskiej dla montażu konstrukcyjnego "Eagle transporter cargo" w przestrzeni kosmicznej, dla załadowania w nim, przyłączenia do niego kontenerów i dostawy paliwa lub wymiennego baku oraz wysokość orbity startowej na orbitę wokołoziemską:

image

Istotna w ułożeniu jest moc napędu międzyorbitalnego kosmolotu cargo oraz skala i stabilność w czasie zamówień usługi cargo w idei realizacji projektów poprzez metodę ich finansowania społecznościowego.

Jak pokazuje Google idea księżycowego modelu "Eagle transporter cargo" ma wielu pasjonatów, którzy posiadają w jego idei orientację w każdym milimetrze i elemencie w ułożeniu wirtualnej, opisowej, graficznej i materialnej prezentacji konstrukcji. W tym ułożeniu scenariusza "Trump Monolit" ta pasja może stać się realnie witalną kreatywnością społecznościową w idei „FanClub United States on the Moon & the Mars”.

Ideę modelu "Eagle transporter cargo" w postaci latającej zabawki w atmosferze ziemskiej można dostrzec w pokazie "British inventor Richard Browning tests jet suit in Norwegian mountains" (link - YT), itp., wykorzystując w idei zastosowany napęd, który unosi masę układu napędowego wraz z masą pilota. Zatem masa konstrukcji modelu wraz z ładunkiem, poza masą układu napędowego, musiałaby być nie większa, niż masa pilota.

4. Test: w idei N.B.P. w domenie "Make America Great Again"

W scenariuszu idei profuturo wybrane, m.in. ułożenie (z dyskusji w Gabinecie Owalnym):

- To będzie eksport innowacyjnego złomu w idei księżycowej inżynierii materiałowej.
- Jak na Wall Street nie zobaczą w idei zysku, to będzie totalna konkurencja medialna.
- Zasięg polityki wymaga technologii i techniki, ale nie ma polityki silniejszej od fizyki.
- Każdy gram masy amerykańskiej gospodarki na Księżycu jest w idei w cenie złota.
- To opowieść o wyciągnięciu się US za włosy z bagna w idei barona Münchhausena.
Vance: Astronautów na Księżyc wzniosła NASA. Angażujemy ruch pomysłów Narodu.
Trump: Wszystkie środki materialne i techniczne w idei ruchu mają pochodzić z US.

Wybrany szkic idei N.B.P. (nauka, biznes, polityka) w domenie archeologii i futurologii marsjańskiej Partii Republikańskiej:

image

Poza bezpośrednią domeną Republikańskiej partii politycznej najczęściej w idei marsjańskiej wymienia się dr R. Zubrina i E. Muska w tym z akcentem na inspirowanie polityków w scenariuszu narodowym i gospodarczym.

To dlatego w tym ułożeniu idei ustawy o wspieraniu rozwoju kompetencji kosmicznych Narodu Amerykańskiego Partia Republikańska otwiera dla niego bezpośrednią możliwości finansowania metodą Crowdfunding misji bezzałogowych, np. na Księżyc w idei projektów związanych z telemechaniką i telepracą kosmiczną, aż do granicy kreacji pomysłów, aż natura ukaże w domenie idei "Trump Monolit" narodowemu kapitałowi intelektualnemu jednoznaczny efekt profuturo dla Stanów Zjednoczonych: "szach mat i game over" - grasz dalej (?) to musisz wysłać poza Ziemię amerykańskich astronautów. Wówczas NASA ogłosi narodowi - my też więcej nie wiemy co wymyślić bez misji załogowych w idei "Trump Monolit".

W idei ułożenia symbolicznego "kuźnia":

Partia Republikańska → ustawa (kowadło) → "hightech US" ← młot (Crowdfunding) ← Naród Amerykański

5. Test: w scenariuszu J.D. Vance'a - pierwszy nadaje ton idei i jej narracji albo go straci, gdy nie nadąży na ścieżce innowacji

W scenariuszu idei profuturo wybrane, m.in. ułożenie (z dyskusji w Gabinecie Owalnym):

Ktoś zapytał: Jaki na to jest budżet dotacji dla idei venture capital?
Ktoś dodał: To jest niemożliwe, tak się nie da, nie można kupić fizyki.
Vance: Mówisz ile potrzeba i masz. Moje ryzyko, a wasze pomysły.

W scenariuszu "plan J.D. Vance'a" stan Ohio jest w idei "Trump Monolit" promotorem kreacji przemysłu eksportu gospodarki US w domenie telemechaniki i telepracy kosmicznej misji bezzałogowych. W historii idei regionalno-stanowej w skali US jest "Pas Stali" (obecnie "pas rdzy") oraz "Dolina Krzemowa".

 "Szkic w idei plan układu J.D. Vance'a":

1. W idei kosmicznej metodą Crowdfunding narodowego finansowania US pierwsze i najlepsze w świecie.

2. GOP - trwały opiekun polityki uspołecznienia wzrostu kompetencji kosmicznych Narodu Amerykańskiego.

3. Granica natury i kultury dla kapitalizmu w idei telemechaniki i telepracy kosmicznej misji bezzałogowych.

6. Test: w idei satelity telekomunikacyjne w domenie Marsa

Inspiracja: "NASA considers commercial telecom satellites at Mars" (link)

Wzrost ilości zamówień w US dla przeprowadzenia technicznego projektu uspołecznionego na Księżycu, poprzez zaangażowanie w nim usług firm będących operatorami w ramach domeny telemechaniki i telepracy kosmicznej w idei "Trump Monolit", może przyczynić się do rozwoju telekomunikacji w przestrzeni kosmicznej w kierunku Marsa w zakresie szybkości łącza danych między Stanami Zjednoczonymi i Marsem, w idei o jakiej głosi w powyższej inspiracji NASA.

***

Podsumowanie

"Salonowa konferencja (zaproszenie): Stany Zjednoczone w idei "Trump Monolit"" (link)



mannet
O mnie mannet

Blog: "Ułożenia" - sztuka to fizyka bez matematyki. * W przyrodzie są tylko dźwięki i więcej nie ma w naturze muzyki. Talent nie pochodzi z tej Ziemi. * Monter ułożeń niemożliwych [ komentarze ].

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Technologie