Technologie, nauka
Czas wirujący światłem?
Przesłanka: ufizycznienie.
W tej notce kontynuowana jest idea z notki pt. "Elektromagnetyczne i fotonowe urojenia w grafice i animacji", w której rozważana była inspiracja ułożenia formuł matematycznych i grafiki dotycząca fali elektromagnetycznej w układzie kartezjańskim XYZ oraz w układzie liczb zespolonych. Ponadto inspiracją są komentarze nickname Bjab pod notką pt. "Jak z notki na blogu powstaje projekt badawczy" oraz prezentacja pt. "Introduction to Ellipsometry and Polarized Light" (do 1:30).
W tym ułożeniu, aby uzyskać obroty f.em. wybrane jest złożenie dwóch fal jednego pola (E) przesuniętych w fazie o 90 st.
Jedna fala reprezentowana jest przez wektor μ0 * ε0 * ∂E/∂t, a druga fala reprezentowana jest przez wektor B (E = c * B):
Patrząc wzdłuż kierunku rozchodzenia się f.em. będziemy widzieć te wektory prostopadle do siebie. Tak samo ich obraz w obróconym układzie zespolonym:
Umowny "ekran zespolony" - rzut prostopadły wektorów na część Re wektor μ0 * ε0 * ∂E/∂t i na część Im wektor B:
a = μ0 * ε0 * ∂E/∂t; b = B ; z = a + ib
z = μ0 * ε0 * ∂E/∂t + i * B
Na ekranie zespolonym drgają dwa wektory, a w trzecim wymiarze układu XYZ są dwie sinusoidy, prostopadłe do siebie i przesunięte w fazie o 90 st. (φ= ωt)
z = μ0 * ε0 * ∂(E0 * sin(φ - π/2))/∂t + i * B0 * sin(φ)
Emax = E0, Bmax = B0
z = μ0 · ε0 · ∂(E0 · sin(ωt - π/2))/∂t + i · 1/c · E0 · sin(ωt)
Zatem w tej idei są dodawane dwie fale dotyczące jednego pola (pola elektrycznego) prostopadłe do siebie i przesunięte w fazie o 90 st:
E0/c - reprezentuje B0
i - obraca płaszczyznę o 90 st. i wektory są ⟂ do siebie
Zatem na ekranie zespolonym (Re = x, Im = y) jest rzut sinusoidy reprezentującej obrót wektora będącego sumą wektorów w układzie XYZ:
*
Poprawne jest takie ułożenie, ufizycznienie?
Blog: "Ułożenia" - sztuka to fizyka bez matematyki. * W przyrodzie są tylko dźwięki i więcej nie ma w naturze muzyki. Talent nie pochodzi z tej Ziemi. * Monter ułożeń niemożliwych [ komentarze ].
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie