Matematyczne zasady filozofii ufizycznienia.
Wzrost masy bezwładnej nie czyni wzrostu energii jądrowej.
Przesłanka: Deficyt masy w ruchu, ΔE = Δm * c2.
1. W układzie będącym w spoczynku zachodzi przemiana, w wyniku której z 1 kilograma masy otrzymano równoważną ilość energii Δm·c² = 9·1016 J. O ile wzrośnie otrzymanie równoważnej ilość energii z 1 kg masy, jeżeli przemiana tej masy zachodzi w chwili, gdy układ został rozpędzonym do szybkości v = 0,75c (c =~ 300 tys. km/s).
Odpowiedź:
Dla v = 0, ΔE = 9·1016 J
Dla v = 0,75 c, ΔE = 9·1016 J
Równoważna ilość energii otrzymana względem przemiany 1 kg masy nie wzrośnie, ΔE = constans dla v -> 0,75c. Powyżej również.
Równoważna ilość energii względem masy spoczynkowej nie ulega zmianie w wyniku wzrostu szybkości masy spoczynkowej. Energia jądrowa – energia wydzielana podczas przemian jądrowych, jest niezależna od szybkości układu, w którym znajdują się jądra atomowe ulegające przemianie jądrowej.
Wykres zależności masy relatywistycznej od prędkości (wyrażonej jako część prędkości światła w próżni c).
Z napędu kosmolotu będącego w ruchu dzięki wykorzystaniu energii jądrowej nie uzyska się więcej energii jądrowej w czasie wzrostu szybkości kosmolotu niż ilość energii jądrowej otrzymanej, gdy kosmolot pozostaje w spoczynku.
2. Przy jakiej szybkości układu nie zachodzi w nim przemiana jądrowa, jak w układzie będącym w stanie spoczynku?
Odpowiedź:
Zawsze zachodzi tak samo, ponieważ ΔE = constans. Po zużyciu paliwa jądrowego na wzrost szybkości Δv kosmolotu, kosmolot porusza się ruchem bezwładnym, o ile nie ulegnie zniszczeniu przez inne efekty zjawisk związanych z ruchem o prędkości v -> c.
Blog: "Ułożenia" - sztuka to fizyka bez matematyki. * W przyrodzie są tylko dźwięki i więcej nie ma w naturze muzyki. Talent nie pochodzi z tej Ziemi. * Monter ułożeń niemożliwych [ komentarze ].
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie