Waldemar Mordkowicz
02125 Kijów, Ukraina
ul. Stalskovo 14b/48
Pesel: 50011806137
Emeryt
PETYCJA
w sprawie poprawienia błędu logicznego
w Konstytucji z dnia 2 kwietnia 1997 r.
Na podstawie art.2 pkt.1 i 2 ustawy z dnia 11 listopada 2014 r. o petycjach zwracam się, w interesie publicznym i własnym, z petycją do Marszałka Sejmu o skorzystanie z przysługującemu jemu prawa i poprawienie błędu logicznego w Konstytucji polegającego na podmianie pojęć w wyniku czego nasza Ojczyzna nazywana jest "Rzeczypospolita Polska" a nie POLSKA, a ja i moi rodacy zostaliśmy potraktowaniu przedmiotowo, jako "Obywatele RP", a nie osobowo jako POLACY.
Podstawą prawną skierowania petycji na ręce Marszałka Sejmu jest Ustawa z dnia 20 lipca 2000 r., o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz.U. 2000 Nr 62 poz.718):
Art. 17. 1. Błędy w ogłoszonym tekście aktu prawnego prostuje się w formie obwieszczenia. Sprostowanie nie może prowadzić do merytorycznej zmiany tekstu aktu prawnego.
2. Sprostowanie błędu ogłasza się w tym samym dzienniku urzędowym, w którym ogłoszono prostowany akt.
2a. Błędy w tekstach ustaw prostuje Marszałek Sejmu.
Uzasadnienie:
W tytule Konstytucji, a potem konsekwentnie w całym tekście tego dokumentu używa się terminy "Rzeczpospolita Polska" i "Obywatele RP", chociaż intencją organu, który uchwalał tekst tej ustawy zasadniczej było to, żeby ten wariant Konstytucji był opracowany dla naszej Ojczyzny – Polski, o czym się łatwo przekonać z tekstu "Preambuły", której odpowiedni fragment przytaczam poniżej:
KONSTYTUCJA
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 2 kwietnia 1997 r.
W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny,
odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie,
my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej,
zarówno wierzący w Boga
będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna,
jak i nie podzielający tej wiary,
a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł,
równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego - Polski,
wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach,
nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej,
zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku,
Odrzućmy z tego cytatu slogany i zobaczmy co zostanie:
- naszej Ojczyzny;
- Naród Polski;
- dobra wspólnego – Polski
- z ponad tysięcletniego dorobku
"Rzeczypospolita Polska" to krótki okres w dziejach ponad tysiącletniej historii naszej Ojczyzny – Polski. Takie same, krótkie okresy w dziejach naszej historii stanowiły "PRL" i "Trzecia Rzeczypospolita".
"PRL" udało nam się skutecznie usunąć z tekstu Konstytucji, a "Rzeczypospolitą Polską", postkomunistyczni konstytucjonaliści zostawili w niej, jak symbol poniżenia Narodu Polskiego i każdego z nas – Polaków.
Jeśli ktoś ma wątpliwości i nie przekonuje go argument związany z preambułą, to zawsze może sięgnąć do stenogramów z dyskusji, jaka miała miejsce w dniu 2 kwietnia 1997 r., podczas Zgromadzenia Narodowego na którym uchwalono Ustawę o Konstytucji: http://orka2.sejm.gov.pl/Debata2.nsf
Cytuję kilka fragmentów wypowiedzi podczas tej dyskusji:
Aleksander Kwaśniewski:
Polska jest dziś państwem demokratycznym i stabilnym. /-/ To są zdobycze, których Polakom nikt już nie odbierze. Wymagają one jednak konstytucyjnego umocnienia i potwierdzenia. /-/ Na porządek konstytucyjny w Polsce składały się do dzisiaj normy różnej jakości, pochodzące z różnych czasów. Część z nich jest już całkowicie przestarzała. Od historycznego przełomu roku 1989 podjęte zostały trzy próby sformuowania nowej konstytucji dla nowej, demokratycznej Polski. /-/ Ta ustawa zasadnicza, ta konstytucja ma swoich ojców. Nie wymienię wszystkich, proszę mi pozwolić oddać honor posłom i senatorom, którzy, różniąc się opiniami, poświęcili wiele wysiłku, żeby Polska miała dobrą konstytucję.
Bronisław Komorowski:
Proszę Państwa! Jestem przeciwnikiem toczenia wojny z konstytucją. Ale te poprawki skłaniają mnie do tego, żeby umocnić się w postanowieniu, że należy w przyszłości podjąć próbę zasadniczej zmiany konstytucji.
Jan Maria Rokita:
Nie mam żadnego namiętnego stosunku do tej konstytucji i to rozum mi, panie premierze, dzisiaj podpowiada, że wbrew pańskim intencjom ta konstytucja będzie przez bardzo znaczącą część polskiego społeczeństwa uważana - słusznie czy niesłusznie, przyjmijmy fakty - za konstytucję jej narzuconą. Będzie to znacząca część polskiego społeczeństwa, i co więcej, panie premierze, będzie to część być może najbardziej patriotyczna tego społeczeństwa. (Poruszenie na sali) Paradoksalnie będzie to być może najbardziej patriotyczna część tego społeczeństwa.
Od uchwalenia obowiązującego obecnie wariantu Konstytucji minie niedługo 20 lat. Najwyższy czas przystąpić do prac nad Pierwszą Konstytucją Polski (Polski, a nie Republiki Polskiej, czy Rzeczypospolitej Polskiej).
PiS, który nie brał udziału w uchwalaniu Konstytucji 1997 r., ma szansę silnie zaakcentować swoją wolę rozpoczęcia prac nad Konstytucją Polski.
Wyrażam zgodę na ujawnienie na stronie internetowej podmiotu rozpatrującego petycję lub urzędu go obsługującego moich danych osobowych, jako podmiotu wnoszącego petycję.
Waldemar Mordkowicz
Kijów, 2 kwietnia 2016 r.
P.S.: Rodacy! Jeśli czujecie się Polakami, to potwierdźcie to czynem, czyli udzielcie poparcia tej petycji.
Inne tematy w dziale Polityka