Trudne pytanie? Jeśli dla kogoś ono jest trudne, to znaczy, że ten ktoś jest "ekspertem", "specjalistą", "obserwatorem politycznym", etc.
Ja, "oszust pospolity" mogę sobie pozwolić na szczerość i udzielić konkretną odpowiedź.
Reformy zaczną się nie wcześniej niż ekipa, który dorwała się do władzy zostanie oderwany od zysków na codziennych różnicach kursowych.
W poniedziałek oficjalny kurs wynosił 33,5 hr/dolar. NBU (a raczej tandem Poroszenko-Gontariewa) skupił "nadwyżkę" dolara na międzybankowej giełdzie – 80 mln USD po oficjalnemu kursu.
Skąd w Ukrainie nadwyżka dolarów? Tą nadwyżkę wygenerowało rozporządzenie NBU o przymusowej sprzedaży waluty na międzybankowej giełdzie (MBG) przez eksporterów i jednoczesnym zakazie sprzedaży waluty importerom.
Na drugi dzień, genialnie kierowany (powinno być – ręcznie sterowany) przez Gontariewą NBU sprzedał na MBG 80 mln USD po ..... 21 hr/dolar. Liczmy:
(33,5 – 21)*80mln/USD = 20 mln USD
20 mln USD*30hr/USD (kurs dolara hurtem na rynku) = 600 mln hr
Szybko, bez brudzenia sobie rąk i uciekania do Rosji. W ciągu jednego dnia zysk wyniosł 600 mln hrywien. Zysk od jednej operacji!!!
Wczoraj jeden z czytelników moich blogów przysłał mi pewną sumę dolarów (nie, nie wystarczy na komputer!). Ja mam konto w banku Kołomojskiego. Skąd oni wiedzieli, że ja mam dostać walutę – nie wiem, ale otrzymałem od banku informację na temat zasad otrzymywania przekazów pieniężnych walutowych, a w tej informacji bank przypomina mi, że mogę otrzymywać dowolną walutę, bank zapisze mi ją w walucie przekazu na konto, a ja sam zadecyduję co zdjąć z konta: daną walutę, czy hrywny.
Uśmiechnąłem się pod nosem i potraktowałem tą informację jak czystej wody wizjonerstwo, gdyż takie zasady obowiązywały caly czas.
Jednak wieczorem uśmieszka zniknęła z mojej twarzy, gdyż przeczytałem informację o nowym rozporządzeniu Gontariewej. NBU zarządził obowiązkową konwertację waluty do grywny od dowolnych przekazów.
Poczułem, że jakaś łapa grzebie w moich kieszeniach bez mojego pozwolenia.
Zbiegło się to w czasie z informacją o kursie walut w punktach obmiany walut i na czarnym rynku. Kurs był odpowiednio 30/33 i 30/35.
Przeliczyłem sobie w pamięci ile otrzymam i ... czekałem na przekaz. Gdy go otrzymałem (w dolarach) przystąpiłem do konwertacji dolarów w hrywnę.
Rzut oka na kurs wymiany w banku Kołomojskiego i ... natychmiast zrozumiałem czyja łapa grzebie w moich kieszeniach!!! To była łapa Gontariewoj.
Oceńcie sami:
Wszedłem na swoją stronę w moim banku i tam zobaczyłem kurs dolara:
- kupno - 21hr/dolar
- sprzedaż - 25 hr/dołar
Byłem w szoku. Szybko poleciałem szukać kursów na Ukr.net i tam przeczytałem następujące:
Dolar:
Kupno - 21.93
Sprzedaż - 26,37
Oficjalny NBU - 23.77
Zrozumiałem!
Z reformami to jeszcze na długo
Inne tematy w dziale Polityka