A tym samym, jak uratować nową Radę Najwyższą przed przyciskodawstwem.
Przyciskodawstwo – sytuacja, gdy posłowie głosują za posłów nieobecnych na sali obrad, wykorzystując do tego celu ich kartki do głosowania.
Jednym z największych mankamentów Rady Najwyższej niezależnej Ukrainy jest przyciskodawstwo. Próbowano walczyć z tym zjawiskiem różnymi metodami, ale ... jak dotąd bezskutecznie.
Wydawało się, że właśnie ten zestaw parlamentu poradzi sobie z tym problemem, ale okazało się, że conajmniej dwóch ministrów: obrony i spraw zagranicznych wybrano właśnie w taki sposób.
Były poseł, Oleś Donij zwrócił się publicznie z apelem do spikera parlamentu z wymogą przegłosowania tych kandydatur, ale jak znam życie, spiker uda, że nie usłyszał tego apelu.
Jestem przekonany, że to zjawisko wpłynie bardzo negatywnie na autorytet jak spikera, tak i Rady Najwyższejw całym i może być przyczyną protestów działaczy, którzy mogą wymagać ponownych wyborów Rady Najwyższej.
Niby jest zamontowany przy każdym zestawie do głosowania przycisk sensorowy, który miałby reagować na odcisk palca posła, ale ... okazało się, że ten przycisk reaguje nie tylko na odcisk palca. Regionały udowodniły w 2013 r., że wystarczy pod ten przycisk podłożyć kartkę bankową i można bawić się w przyciskodastwo dowoli.
Dzsiaj wymśliłem taki sposób, który z jednej strony zdyscyplinuje posłów, a z drugiej strony uniemożliwi tą haniebną procedurę. Sposób jest idiotoodporny i nie do złamania.
1. Wszystkie siedzenia posłów trzeba wyposażyć w tensor, który przekaże do systemu sygnał, że na danym miejscu ktoś siedzi.
2. Pod stanowiskiem do głosowania należy zainstalować przycisk uruchamiany nogą.
3. Przed spikerem i klerkiem odpowiedzialnym za prawidłowe działanie systemu powinny być ekrany na których wyświetlają się te miejsca, na których siedzą posłowie.
A teraz opis działania systemu:
1. Posłowie zajmują miejsca przed poranną rejestracją. Spiker na ekranie widzi ilu posłów zajęło miejsca. Gdy stwierdza, że jest ich dostateczna ilość dla rozpoczęcia obrad uprzedza o tym, żeby przygotowali się do rejestracji.
2. Posłowie wkładają kartki do głosowania w stanowisko do głosowania. Na ekranach zmienia się kolor światełka. Spiker widzi ilu posłów jest gotowych do rejestracji.
3. Spiker ogłasza rejestrację i uruchamia system do głosowania. Dopiero w tej sekundzie aktywują się przyciski do głosowania na tych stanowiskach przy których siedzą posłowie. To uniemożliwia posłom głosowanie tymi stanowiskami, na których nie aktywowały się przyciski.
Nikt nie może biegać po sali obrad. Nie ma potrzeby robić kontrolnych głosowań, gdyż spiker w każdym momencie widzi ilu posłów siedzi na swoich miejscach.
Stanowiska do głosowania tych posłów, którzy nie przeszli rejestracji są automatycznie zablokowane.
Inne tematy w dziale Polityka